Zhoda v bakalárskej práci

Po dopísaní bakalárskej práce čaká každého jej nahranie do systému CRZP a kontrola originality práce. Čo však robiť ak sa vám v bakalárskej práci vyskytne zhoda?

Dá sa systém CRZP oklamať?

Neverte všetkému čo počujete. To platí aj v prípade „zaručených“ rád, ako oklamať systém CRZP.

Ak ste počuli o úvodzovkách na začiatku a na konci textu, ktoré zabezpečia aby systém nezistil, že ide o plagiát, veľmi sa netešte. Úvodzovky totiž pre antiplagiátorský systém nehrajú žiadnu rolu. Systém kontroluje len čistý text. To samozrejme neznamená, že nemáte využívať úvodzovky vôbec – citácie sú pre kvalitnú bakalársku prácu dôležité. Len vám pomôžu akurát v tom, že miernu zhodu spôsobenú správnym citovaním, je jednoduché obhájiť a nikto vám za ňu nezhorší známky.

Ďalšou metódou, ktorá sa šíri medzi študentmi je využitie bielych znakov namiesto medzier. Systém CRZP a ANTIPLAG by  však odhalili aj takýto podvod. Zistili by, že bakalárska práca obsahuje množstvo extrémne dlhých slov a vyhodnotili by ich ako problém.

Jediným spôsobom ako prebrať časť práce od niekoho iného, tak aby to systém nezistil, je využiť záverečné práce, ktoré boli odovzdané pred tým ako systém CRZP začal fungovať. To však bolo v roku 2010 a teda využívať informácie staršie ako 10 rokov tiež nie je najlepší nápad.

Ak teda toto čítate ešte pred odovzdaním bakalárskej práce, odporúčame radšej sa poriadne naučiť parafrázovať, písať poctivo alebo nechajte nás pomôcť vám originálnymi podkladmi.

Čo robiť v prípade zhody v bakalárskej práci

Určitá zhoda v bakalárskej práci je povolená. Akceptované množstvo zhody v záverečnej práci nie je štandardizované – záleží napr. od témy vašej bakalárskej práce, od vášho školiteľa aj oponenta.

Ak máte tému bakalárskej práce na ktorú nebolo ešte napísaných veľa kníh, je veľmi pravdepodobné, že sa niektoré časti vašej práce  môžu zhodovať. Rovnako to môže byť napr. pri právnických záverečných prácach, v ktorých môžete citovať dlhé paragrafy. V týchto situáciách by ste text, ktorý sa zhoduje mali mať označený ako citáciu alebo ako parafrázovanie. Takúto zhodu nebudete mať problém obhájiť.

Čo však robiť ak sa vám zhoduje text neoznačený ako citácia alebo parafráza? Aj toto viete vysvetliť, avšak odporúčame si pripraviť poriadne argumenty. Môžete napr. povedať, že ste si o téme veľa dlhodobo čítali a niektoré frázy vám zrejme utkveli v pamäti, no neviete už z akého zdroja boli.

Podklady pre bakalársku prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *