Zdroje diplomovej práce

Dôležitou súčasťou diplomovej práce je jej teoretická časť. Zdroje pre diplomovú prácu by nemali byť staré – samozrejme vždy závisí od zvolenej témy, ale všeobecne by mali mať do 10 rokov. Pokiaľ neviete nájsť publikácie, ktoré boli napísané neskôr, pokúste sa aspoň vyhľadať čo najnovšie vydanie.

Pokiaľ chcete aby teoretická časť diplomovej práce bola kvalitná, budete určite potrebovať viac ako 4-5 zdrojov. Kde teda zaobstarať dostatočné množstvo kvalitných zdrojov?

Knižné zdroje diplomovej práce

Prvou voľbou pri zháňaní knižných zdrojov je zvyčajne univerzitná knižnica. Vyhľadať správne zdroje viete buď na počítači alebo s pomocou zamestnancov knižnice. Snažte sa však zdroje vypožičať včas, nakoľko ich množstvo je obmedzené a mohlo by sa vám stať, že potrebné tituly už budú vypožičané.

Na vhodné zdroje sa taktiež oplatí opýtať svojho školiteľa. Nakoľko by sa v danej téme mal vedieť orientovať, často má k dispozícií publikácie, ktoré ináč nie sú voľne dostupné. Potom už záleží len na tom, či je ochotný ich požičať, prípadne poskytnúť aspoň v elektronickej verzii.

Pokiaľ vám neprekáža do knižných zdrojov investovať istý obnos financií, môžete si samozrejme knižky kúpiť či už zo slovenských alebo zahraničných kníhkupectiev.

Internetové zdroje diplomovej práce

Na internete sa dá v dnešnej dobe nájsť naozaj všeličo. Prečo teda nepoužiť pri hľadaní zdrojov pre svoju diplomovú prácu Google? Pre svoju prácu samozrejme môžete využiť články, ktoré nájdete na internete. Dávajte si však veľký pozor, aby pochádzali z dôveryhodného zdroja. Publikované odborné články, informácie napr. z ministerstiev alebo zo štatistického úradu, sú pre diplomovku fajn, avšak naopak zdroje ako Wikipedia (kde môže prispievať každý), alebo stránky pri ktorých nie je isté kto a za akým účelom ich založil, určite nevyužívajte. Medzi ďalšie zdroje, ktoré môžete využiť na internete patria:

Google books – dá sa tu nájsť veľké množstvo kníh, ktoré je ináč na Slovensku problém zohnať. Knihy zvyčajne nie sú zobrazené celé, avšak často vám pomôžu aj jednotlivé kapitoly. Skúste sa však zamerať najmä na publikácie v anglickom jazyku.

Google scholar – funguje podobne ako Google prehliadač, avšak pri zadaní hľadaných slov sa zameriava na vyhľadanie odborných článkov. Pokiaľ sa pri nájdenom odkaze vpravo nachádza „PDF“, viete si článok okamžite stiahnuť. Dajú sa nájsť aj články v slovenčine, avšak rovnako ako pri Google Books, väčšiu  šancu na úspech máte v anglickom jazyku.

Gutenberg – je obrovskou databázou elektronických kníh, ktoré sa tu dajú stiahnuť zdarma. Často sú tu najmä staršie tituly, avšak pri dopĺňaní informácií do diplomovej práce vedia poslúžiť.

Directory of Open Access Journals – databáza zoskupujúca periodiká, ktoré sú voľne dostupné.

Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *