Viazanie bakalárskej práce

Dopísali ste úspešne svoju bakalársku prácu a potrebujete si ju dať vytlačiť? Na čo je potrebné myslieť pred tlačou záverečnej práce? Ako vybrať vhodnú väzbu práce?

Väzba bakalárskej práce

Pri tlači bakalárskej práce si môžete vybrať z viacerých typov väzieb. V ponuke je napríklad knižná, tepelná, hrebeňová väzba alebo viazanie do zásuvných líšt. Pri výbere väzby si v prvom rade zistite, aké požiadavky má vaša univerzita. Každý druh väzby má svoje výhody aj nevýhody.

Knižná väzba bakalárskej práce – je väzbou do tvrdých dosiek. Do nich je vyrazený celý text titulnej strany. Bakalárka v takej väzbe bude vyzerať najviac reprezentatívne.  Väčšina vysokých škôl na Slovensku vyžaduje aspoň 2 výtlačky práce práve v knižnej väzbe. Dosky si pri knižnej väzbe môžete vybrať z viacerých farieb – najčastejšie sa využívajú čierne, tmavo-modré alebo bordové. Ak nájdete v ponuke tlačiarní aj iné farby pokojne si môžete zvoliť aj tie, avšak vždy sa snažte vyhodnotiť, čo sa hodí k téme vašej práce a tiež do akej miery chcete, aby vaša bakalárka vynikla na prvý pohľad medzi ostatnými.  Výraznejšie farby odporúčame konzultovať aj so školiteľom. Vybrať si viete aj farbu písma (najčastejšími sú zlatá a strieborná). Pri farbe písma si dajte pozor hlavne na to, aby bola dostatočne kontrastná k farbe dosiek. Nevýhodou knižnej väzby je, že jej vyhotovenie dlhšie trvá a taktiež má vyššiu cenu. Cena zvyčajne záleží na počte znakov na obale. Tu však neviete ušetriť skrátením textu, nakoľko obal bakalárskej práce má predpísanú povinnú štruktúru.

Tepelná väzba bakalárskej práce – tzv. mäkká väzba, ktorá má priehľadnú prednú stranu a kartónovú zadnú stranu. Jej výhodou je, že väčšina tlačiarní ju vie vyhotoviť do 24 hodín a tiež má nižšiu cenu.

Mnohí študenti si pri viazaní bakalárskej práce vyberajú práve mix knižnej väzby a tepelnej väzby. Bakalársku prácu v knižnej väzbe odovzdajú do univerzitnej knižnice / archívu a pre školiteľa / oponenta volia tepelnú väzbu. Pri tlači bakalárskej práce nezabúdajte aj na seba a pridajte si radšej jednu kópiu aj do domácej knižnice.

Tipy pre tlač bakalárskej práce

  • Prácu do vybranej tlačiarne vždy posielajte vo formáte PDF. Ak by ste prácu zasielali z Wordu s príponou .doc alebo .docx, mohlo by sa stať, že sa pokazí formátovanie, rozhádže sa text a celá vaša snaha, aby práca vyzerala dobre vyjde na zmar. PDF súbor si vždy skontrolujte a budete mať istotu, že všetky nastavenia zostanú tak, ako ste ich spravili.
  • Prvý dojem je dôležitý. Skontrolujte si preto vopred, či vaša práca neobsahuje gramatické chyby a či spĺňa povinnú predpísanú štruktúru. Ak neviete v tejto oblasti odhadnúť svoje schopnosti, radi vám s korektúrou pomôžeme.
  • Na tlač myslite vopred a nechajte si na ňu dostatočný časový predstih. Najmä pri knižnej väzbe trvá vyhotovenie aj niekoľko dní. Ak teda dokončujte svoju bakalársku prácu na poslednú chvíľu, zadajte si do tlače aspoň obal práce. Zvyšnú časť práce potom môžete dodať keď ju dokončíte.
  • Cena tlače bakalárskej práce závisí do veľkej miery od rýchlosti, ktorou ju potrebujete mať vytlačenú. Ak chcete mať vytlačenú prácu vo svojich rukách do 24 hodín, zaplatíte aj dvoj alebo trojnásobok toho, čo by ste platili keď si ju dáte vytlačiť napr. s týždňovým predstihom.
Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *