Úvodzovky – kedy a ako ich písať?

Správne využitie priamej reči, a teda aj písanie úvodzoviek je dôležité v každej školskej práci. V diplomovej, bakalárskej a iných záverečných prácach je však ich používanie ešte o to dôležitejšie, že záverečná práca prechádza kontrolou zhody cez systém CRZP. Neoznačenie úvodzoviek tam, kde by mali byť, môže byť považované za plagiátorstvo a teda by vás mohlo stáť aj titul. Kedy teda používať úvodzovky a aké majú pravidlá?

Kedy používať úvodzovky?

Kedy by sa veta mala začínať úvodzovkami? Na Slovensku platia nasledovné pravidlá kedy vetu začínať a končiť úvodzovkami:

  • Ak ide o doslovnú citáciu, píšu sa úvodzovky na začiatku a konci citácie.
  • Na začiatku a konci priamej reči.
  • Pri uvádzaní špecifických výrazov pre konkrétne prostredie alebo skupinu ľudí.
  • Pri výrazoch ktoré chcete vyznačiť iróniou.

Pravidlá použitia úvodzoviek

Písanie úvodzoviek má isté pravidlá, patria medzi ne napr.:

  • Dávajte pozor aby ste používali slovenské úvodzovky. Tie začínajú dole (vyzerajú ako 2 deviatky) a na konci vety sa nachádzajú hore (vyzerajú ako 2 šestky). Správne by teda mali úvodzovky byť zapísané nasledovne „text.“ Ak sú úvodzovky na začiatku textu navrchu, máte pravdepodobne zle nastavený jazyk v PC –  takéto úvodzovky sú bežné v anglickom jazyku: “text”. Písať by ste tiež vždy mali dvojité úvodzovky a nie tie s jednou čiarkou.
  • Ak je v úvodzovkách celá veta, bodka (otáznik, aj výkričník) na konci vety sa píše pred záverečnou úvodzovkou „Celý text.“
  • Ak po citácií nasleduje ešte uvádzacia veta, čiarka sa píše pred pred záverečnou úvodzovkou. Napr.: „Tento text,“ povedal a išiel spať.
  • Medzi textom, ktorý chcete vymedziť a úvodzovkami nemá byť medzera.

Ako napísať úvodzovky na klávesnici

Úvodzovky môžete na klávesnici písať dvomi spôsobmi.

Jednou možnosťou je stlačenie kláves „Shift+ô“. Druhou možnosťou je Alt+0132 pre začiatočné úvodzovky a Alt+0147 pre koncové úvodzovky.

 

Ďalšie tipy ako sa v záverečnej práci vyhnúť plagiátorstvu (okrem správneho využívania citácií) si môžete prečítať v tomto článku.

Podklady pre záverečnú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *