Tipy ako napísať kvalitnú diplomovú prácu

Napísať kvalitnú diplomovú prácu nie je ľahké. Potrebujete na ňu veľa času, mnohé preštudované materiály a občas aj poriadne silné nervy. Prečítajte si preto pár tipov, ako napísať svoju diplomovú prácu dobre a nezblázniť sa pri tom.

1. Vhodná téma je základ

Pri výbere témy diplomovej práce myslite na to, že lepšie sa vám bude písať o niečom čomu rozumiete alebo čo vás zaujíma. Taktiež je vždy je lepšie radšej rozoberať konkrétny problém a spracovať ho odborne, ako zvoliť si všeobecnú tému a písať veľa, no v zásade o ničom. Príliš všeobecnou diplomovou prácou len opíšte to čo už bolo určite mnoho krát spracované a komisia bude len ťažko vo vašej práci hľadať nejaký prínos.

Takisto si rozmyslite, či chcete spracovávať staršiu tému, ktorá už bola mnoho krát rozoberaná, alebo si zvolíte tému úplne novú. Pri prvej možnosti je veľmi pravdepodobné, že nájdete viac zdrojov, a teda teoretická časť sa napíše skoro sama. V prípade novej témy bude množstvo zdrojov minimálne, ale výhodou je, že taká téma komisiu viac zaujme a budete mať oveľa vyššiu šancu, že prispejete niečím novým. Pri novej téme vás tiež nebudú porovnávať s mnohými inými autormi.

2. Kedy začať písať diplomovú prácu

Veľa študentov si necháva písanie diplomovej práce na poslednú chvíľu. To nakoniec môže viesť ku veľkým stresom, nakoľko je vopred veľmi ťažké odhadnúť, koľko času vám zaberie jednak štúdium potrebných materiálov a tiež samotné písanie. Pokúste sa napísať si osnovu diplomovej práce spolu s predpokladanou časovou rovinou kedy čo chcete stihnúť. Veľmi dôležité je naplánovať si najmä praktickú časť v ktorej sa budete venovať vlastnému výskumu. Ak napríklad plánujete využiť k diplomovej práci dotazník, rátajte s tým, že ľudia vám ho nevyplnia zo dňa na deň.

Rátajte tiež s tým, že aj po dopísaní samotnej práce budete potrebovať ďalší čas na jej formálnu úpravu, spísanie obsahu, bibliografických odkazov a nakoniec aj na vytlačenie a zviazanie práce. Ak sa chcete vyhnúť vyšším cenám za spracovanie do 24 hodín, určite si svoj vlastný deadline aspoň o dva-tri týždne skôr, ako je daný vašou fakultou. Ušetríte si tak veľa nervov a prebdených nocí.

3. Nepodceňujte výber školiteľa

Školiteľ môže vašu diplomovú prácu ovplyvniť do veľkej miery pozitívnym aj negatívnym spôsobom. Vopred si preto premyslite, či chcete aby to bolo niekto koho len pár krát navštívite, alebo chcete aby vám bol aj schopný pomôcť. Popremýšľajte, či zvolený kandidát má už skúsenosti s oblasťou, ktorej sa v práci chcete venovať. Je rozdiel, či prácu konzultujete s mladým doktorandom alebo s profesorom, ktorý má niekoľkoročné skúsenosti. Na druhej strane často platí, že čím skúsenejší dotyčný je, tým menej času na vás bude mať. Pokúste sa o jednotlivých školiteľoch zistiť informácie od bývalých absolventov.

4. Nie sú zdroje ako zdroje

Dajte si záležať, aby ste čerpali informácie z kvalitných a relevantných zdrojov. Mali by ste sa pokúsiť nájsť najnovšie vydania jednotlivých publikácií a dávajte si pozor na internetové stránky z ktorých využívate informácie. Zabudnite na wikipediu a podobné stránky, na ktorých si neviete nájsť autora.

5. Myslite aj na oddych

Veľmi pravdepodobne sa vám počas písania diplomovej práce stane, že dostanete pisateľský blok a nebudete vedieť ako pokračovať. Dôležité je v takomto prípade nepanikáriť. Dajte si od písania pauzu a prečistite si hlavu. Choďte si zacvičiť, vybehnite na kávu alebo robte čokoľvek vám pomôže uvoľniť sa a prísť na iné myšlienky. Načerpajte novú energiu a až potom pokračujte v písaní.

6. Kontrola chýb v diplomovej práci

Diplomovú prácu si nezabudnite poriadne skontrolovať. Ideálne si po jej dopísaní dajte pár dní oddych a potom si ju celú prečítajte znova. Taktiež ju dajte prečítať niekomu inému, či už vašej rodine, kamarátom alebo spolužiakom. Nie je dôležité, aby daný človek práci aj rozumel, hlavne nech je schopný pomôcť vám opraviť gramatické a štylistické chyby. Ak si nie ste svojou gramatikou istí, alebo neviete ako na formálnu úpravu, môžete využiť aj naše služby profesionálnej korektúry.

Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *