Spôsoby ako zmeniť svoje zlyhania na úspechy

Existuje len málo vecí, ktoré vám ničia motiváciu a sebavedomie tak, ako neúspechy a trápne situácie. Zlyhanie je však súčasťou života a taktiež aj vysokoškolského štúdia. Často si to nemyslíte, ale zlyhanie je tiež jedným zo základných prvkov vášho úspechu.

Inštinkt vás nabáda hanbiť sa za neúspech a ľudia sa po neúspechu cítia byť ponížení, akoby urobili niečo zlé. Ale ako zmeniť svoju perspektívu a začať vnímať zlyhanie ako niečo čo vás môže posunúť ďalej?

Tu je pár spôsobov, ako premeniť chyby, zlyhania, odmietnutia a trápne situácie na úspechy:

Chyby nie sú problém, nepoučiť sa z nich je

Identifikujte svoje chyby a učte sa z nich rýchlo. Mnoho úspešných ľudí zažilo nejaký druh zlyhania a na týchto lekciách stavajú. Pri každej chybe existuje potenciál rastu.

Ak si budete sami svoje chyby vyhodnocovať, neobviňujte sa a nazúfajte  Snažte sa prísť na podsadu problému a neopakovať ju.

Prijmite svoje chyby

Prijmite, že ste veci nevykonali podľa plánu. Aj keď ste na niečom pracovali mimoriadne tvrdo, je dôležité uznať a prijať, že to nefunguje. Nezničte sa posadnutosťou prečo to nefunguje.

Neobviňujete iných ľudí zo svojho zlyhania. Prevezmite zodpovednosť, aj keď vás to bolí. Povedzte, že ste sa dopustili chýb, ale že sa budete nabudúce vylepšovať.

Nenechajte predchádzajúce zlyhanie zabrániť skúšaniu nových vecí v budúcnosti.

Je oveľa lepšie robiť niečo nedokonalé, ako dokonale nerobiť nič

Jediným skutočným zlyhaním je ničnerobenie. Keď nič neurobíte, znamená to, že sa nikam nehýbete. Ak aj zlyháte, skúšajte veci robiť  znova iným spôsobom .

Neanalyzujte každý malý problém, ktorý sa pokazil, alebo všetko, čo by ste „mali“ urobiť v minulosti. Namiesto toho sa zamerajte na to, čo ste sa naučili z predošlých chýb,  a ako by vás tieto lekcie mohli posunúť dopredu. Pri každej chybe, ktorú urobíte, sa opýtajte: „Čo sa môžem z toho naučiť?“

Ste výrobkami vašej minulosti, ale vaša minulosť vás nedefinuje

Aj keby minulosť nebola taká, ako ste dúfali, vaša budúcnosť môže byť stále lepšia, než si viete predstaviť.  Ľudia sa príliš často sa boja rozprávať o svojej minulosti a o svojich zlyhaniach zo strachu, že by si ich všetci podľa nich zaraďovali. Nebojte sa  minulosti,  avšak zamerajte sa na súčasnosť.

Nepriateľ úspechu je strach z neúspechu

Samotný neúspech nie je nebezpečný, strach z neúspechu je oveľa horší. Svojmu strachu je potrebné čeliť tvárou v tvár. A ak prevládne strach z toho, že niečo spravíte zle nad tým, že to aspoň skúsite, tak je najvyšší čas sa nad sebou zamyslieť.

Veci nemôžete (a nemusíte) robiť sami

Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť je, že sa presvedčíte, že všetko zvládnete sami. Nájdite si trénera, mentora alebo kamaráta, ktorý vás podporí vo vašom úsilí a poženie vás k úspechu.

Skúste nové nápady

Berte svoje sklamanie ako príležitosť vyskúšať nové veci. To je ten moment, keď sa môžete stať kreatívnym a priblížiť sa k situácii z nového uhla alebo perspektívy. Koniec koncov, máte väčšiu šancu naučiť sa niečo z neúspechu ako z úspechu.

Hľadajte nové cesty ako sa dostať k cieľu, či už ľahšie alebo ťažšie.

Nakoniec aj sám Bill Gates povedal: „Je dobré osláviť úspech, ale je dôležitejšie dbať na neúspech.“ Prijmite svoje chyby a naučte sa ako pristupovať k problémom inak

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *