Skvelý študentský profil na LinkedIn

Považujete LinkedIn za zbytočný, nudný a vhodný len pre starších ľudí? Tak to odporúčame zmeniť názor a radšej si vytvoriť kvalitný profil. LinkedIn vám môže pomôcť dostať sa k práci, ktorú si želáte a ani nebudete vedieť ako. Berte LinkedIn ako vašu profesionálnu značku alebo ako životopis, ktorý nikdy nespí. Ako teda na skvelý profil?

Vytvorte si silný titulok

HR pracovníci hľadajúci nových zamestnancov strávia zvyčajne pri prezeraní profilov len pár sekúnd. Vytvorte si preto titulok, ktorý ich zaujme a venujú vášmu profilu viac pozornosti. Ak hľadáte brigádu alebo prácu v istom odbore, napíšte si to do titulku – napr. „Hľadám prácu kde využijem svoje poznatky z online marketingu.“ Takto bude hneď jasné čo chcete a máte oveľa vyššiu šancu, že vás niekto kontaktuje s ponukou, ktorá vás zaujme.

Použite profesionálnu fotografiu

Profily s fotografiou zvyknú zaujať oveľa viac pozornosti ako profily bez fotky. Fotografia vytvára prvý dojem z vášho profilu. Jedinou horšou možnosťou ako fotografiu na profile nemať, je použiť zlú fotku. Nemusíte si platiť profesionálne fotenie, len si dajte pozor na nasledovné:

  • Nevhodné oblečenie. Nemusíte mať oblek, ale určite by ste nemali byť ani v plavkách. Do veľkej miery záleží na tom, o akú prácu sa chcete uchádzať. Napr. právnici by určite mali byť oblečení formálnejšie ako web developeri.
  • Zlá kvalita fotografie. Nepoužívajte obrázky, ktoré sú rozmazané, zrnité, tmavé  alebo  na ktorých vás nie je poriadne vidieť. Môže to vzbudiť dojem, že ste lenivý a nestaráte sa o detaily.
  • Zle orezaná fotografia. Nepoužívajte obrázok, ktorý bol odfotený príliš ďaleko ani fotky kde vyrežete len svoju tvár spomedzi viacerých ľudí.
  • Použite aktuálne fotografie. Ak výraznejšie zmeníte svoj výzor, nastavte si radšej novú fotku.

Vyplňte zhrnutie, skúsenosti a vzdelanie

Zhrnutie – túto časť profilu môžete využiť ako „motivačný list“. Napíšte čo vás motivuje, o čo sa zaujímate, v čom ste dobrí a ako si predstavujete nasledujúce kroky vašej kariéry.

Skúsenosti – ak ste už niekde pracovali, nezabudnite to spomenúť. Nemuselo to byť nevyhnutne v oblasti, do ktorej by ste sa chceli dostať. Pri študentoch je samozrejmé, že ešte nemuseli dostať šancu venovať sa tomu, čo by chceli robiť v budúcnosti. Potenciálny zamestnávateľ však určite ocení ak ste sa venovali čomukoľvek. Ak nemáte skúsenosti ale viete čo chcete robiť, snažte sa o to viac zamerať na časť zhrnutie a spíšte tam prečo sa na danú prácu hodíte a aké máte kvality.

Časť vzdelanie využite na to, akú školu študujete. Taktiež sem zahrňte prípadné kurzy ktoré ste absolvovali. Ak už máte za sebou napr. bakalársku prácu, môžete sem napísať v skratke čomu ste sa venovali a čo ste dosiahli.

Buďte aktívni

Okrem hlavných sekcií má LinkedIn možnosť pridať rôzne certifikáty, školenia, projekty alebo ceny. Ak sa máte čím pochváliť, určite to spravte. V dnešnej dobe viete nájsť online školenia takmer na každú tému. Ak nemáte praktické skúsenosti, pokúste sa spraviť si aspoň online certifikáty, aby potenciálny zamestnávateľ videl, že sa snažíte v danej oblasti vzdelávať. Ak ste súčasťou nejakého zaujímavého projektu, pridajte sem naňho link.

Profil aktualizujte pravidelne

Uistite sa, že máte aktuálny profil. Koniec koncov nechcete, aby váš profil zobrazoval ako vašu najnovšiu pracovnú skúsenosť niečo, čo ste robili 5 rokov dozadu. A hlavne nechcete, aby ste sa tvárili, že v súčasnosti pracujete alebo stážujete niekde, kde už nepracujete.

Profil odporúčame aktualizovať každých pár mesiacov, alebo vždy keď dosiahnete väčší míľnik týkajúci sa vášho vzdelania a práce.

LinkedIn profil nemusí zahŕňať všetky udalosti vášho života. Čím viac skúseností budete mať relevantných k tomu, čo chcete robiť, tým menej píšte o menej dôležitých skúsenostiach. Nemusíte ich rovno mazať, avšak napr. pri menej podstatných stážach nechajte len 1-2 odrážky s najpodstatnejšími informáciami o čom daná pozícia bola.

Keď budete mať kvalitný profil na LinkedIne, naučte sa aj ako napísať dobrý životopis pre študenta.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *