Školiteľ bakalárskej práce: Ako získať jeho rešpekt?

Váš vzťah so školiteľom môže byť dôležitou súčasťou procesu písania bakalárskej práce. Dobrý školiteľ môže študenta primäť k napísaniu inovatívnej bakalárky so zaujímavým prínosom. Zlý školiteľ naopak písanie záverečnej práce môže študentovi dosť znechutiť. Ako si so školiteľom vybudovať taký vzťah, aby ste z neho prosperovali obaja?

So školiteľom sa zoznámte čím skôr a preštudujte jeho publikácie

V prvom rade si dávajte pozor už pri výbere školiteľa. Ak máte vybranú vlastnú tému, pokúste sa zvoliť profesorov, ktorí by vám mohli robiť školiteľa a vopred sa ich popýtajte či na vás majú čas a vedia vám s prácou pomôcť. Ak si vyberiete tému zo zoznamu zverejneného vašou školou, zrejme už je danej téme priradený školiteľ. So svojim novým školiteľom si dohodnite stretnutie čím skôr. Nemusíte mať ucelenú predstavu, čo budete písať, aspoň sa stretnite, predstavíte sa a preberiete aké máte od seba očakávania. Ak budete školiteľa pol roka ignorovať a potom budete od neho narýchlo očakávať ako vám pomôže, môže sa stať presný opak.

Ak chcete školiteľa zaujať, preštudujte si či publikoval v poslednej dobe nejaké články týkajúce sa vašej témy. Každý školiteľ ocení, že ste sa zaujímali nie len o svoju tému ale aj o jeho činnosť.

Stanovte si vzájomné očakávania

Každý študent aj profesor má inú osobnosť a iný štýl práce. Je preto dôležité stanoviť si čo od seba čakáte a aký máte predbežný plán. Dohodnite sa či si vypracujete osnovu bakalárskej práce, či už máte vlastné nápady na výskum alebo by vám pomohli nejaké návrhy od školiteľa. Váš vzťah aj očakávania sa samozrejme môžu počas týždňov písania vyvíjať a nemusíte mať stanovené všetko hneď na začiatku. Snažte sa však byť vždy proaktívny, vy by ste mali prichádzať s nápadmi a školiteľ by ich mal usmerniť.

Komunikujte pravidelne a o problémoch diskutujte

Komunikácia je základom všetkých pracovných aj osobných vzťahov a preto ju nepodceňujte ani pri školiteľovi. Dohodnúť si môžete osobné stretnutia ale využívať môžete aj email. Nájdite si systém, ktorý vám a vášmu nadriadenému vyhovuje. Snažte sa pravidelne konzultovať jednotlivé časti, ktoré napíšete. Najhoršie čo sa vám môže stať je venovať množstvo času na napísanie celej práce a nakoniec zistiť, že školiteľ si ju predstavoval úplne ináč a vy budete musieť prepisovať. Ak niečo nestíhate tak ako ste si dohodli, radšej sa priznajte a vysvetlite situáciu.

Medzi vzájomnú komunikáciu patrí aj diskusia. Je prirodzené, že nemusíte mať na všetko rovnaký názor. Ak máte na vec iný názor, pokojne ho školiteľovi vysvetlite. Nemusíte mať na všetko správne odpovede, dôležité je ukázať, že sa nad svojou prácou logicky zamýšľate.

Na stretnutia so školiteľom sa vždy pripravte

Pamätajte na to, že nie ste jediný komu sa váš školiteľ venuje a preto na stretnutia s ním vždy dobre pripravte. Spíšte si nápady a otázky ktoré s ním chcete prekonzultovať, aby ste si chvíľu po odchode nespomenuli na kopu vecí, ktoré ste zabudli. Taktiež odporúčame školiteľovi zasielať prácu emailom, aby si ju mohol preštudovať pred tým ako vám dá spätnú väzbu.

Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *