Školiteľ a oponent bakalárskej práce

Pri výbere školiteľa sa vždy dobre zamyslite. Pokiaľ si so svojim školiteľom budete rozumieť, určite to bude mať veľký prínos pre vašu bakalársku prácu. Oponenta si bohužiaľ zvoliť nemôžete, avšak kvalita vašej práce a spokojnosť vášho školiteľa s ňou, je zvyčajne základom pre dobrý posudok aj od oponenta.

Komunikujte so školiteľom pravidelne

Školiteľ by vám mal pomôcť, aby ste sa pri písaní práce uberali správnym smerom.  Nemôžete však čakať, že si na vás nájde čas vždy keď si zmyslíte. Dôležité je skontrolovať si kedy má váš oponent konzultačné hodiny a navštívte ho určite cez ne. S väčšinou školiteľov sa neskôr dá veľa vecí prebrať aj cez email, alebo si aspoň dohodnúť kedy máte prísť, avšak prvé stretnutie určite odporúčame osobne.

Ak nechce prísť bez prípravy, spravte si osnovu bakalárskej práce a budete mať aspoň čo konzultovať. Osnova nie je záväzná a keď popri písaní práce budete chcieť niečo zmeniť, nebude to určite problém, ale budete mať aspoň záchytné body podľa ktorých postupovať.

Školiteľ  by vám mal vedieť poradiť odbornú literatúru, ktorú máte využiť popri písaní práce. Samozrejme nečakajte, že vám povie všetko a pripravte si nejaké zdroje aj sami.

Spolupráca so školiteľom nemusí byť  vždy bezproblémová. Občas sa stane, že vám dá prepísať veľkú časť práce, preto si konzultácie nenechávajte na poslednú chvíľu pred odovzdaním. Rovnako sa neoplatí napísať celú práce bez absolútne žiadnej predošlej komunikácie, nakoľko školiteľ môže mať o nej úplne iné predstavy a bohužiaľ on je tu ten, ktorý dáva hodnotenie.

Oponent bakalárskej práce

Ako sme už spomínali vyššie, oponenta si vybrať neviete. Väčšinou vám ho pridelia až pred obhajobou bakalárskej práce. Oponentom môže byť pedagóg z vašej fakulty, avšak môže sa stať aj to, že vám priradia niekoho z inej školy.

Úlohou oponenta bakalárskej práce je na rozdiel od školiteľa, nájsť čo v práci chýba, prípadne aké sú v nej chyby. Niekedy sa však stáva aj to, že oponent vám nakoniec dá lepšie hodnotenie ako váš školiteľ. V tomto prípade ste však asi mali smolu na školiteľa, alebo ste s ním zanedbali komunikáciu.

Hodnotenie bakalárskej práce

Finálne hodnotenie vašej bakalárskej práce sa teda skladá z posudku školiteľa a posudku oponenta. Obaja vyjadria názor na vašu prácu, prípadne na posudok napíšu otázky, ktoré budete musieť zodpovedať pri obhajobe vašej bakalárskej práce. Oba posudky by ste mali dostať pár dní pred obhajobou a odpovede na otázky si teda viete pripraviť vopred.

Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *