Prečo strácate motiváciu na písanie záverečnej práce a ako ju získate späť?

Tiež ste v prvom ročníku študovali s nadšením, avšak postupom času sa vám ani len nechce do školy, nieto ešte k tomu písať záverečné práce? Pozrite si čo býva najčastejšie dôvodom na stratu motivácie pri štúdiu a ako viete motiváciu získať späť?

Strata motivácie nie je zlyhaním

Spomeňte si na eseje alebo projekty, ktoré ste museli písať na vysokej škole. Všetky projekty začínajú rovnakým spôsobom: máte víziu, čo by ste chceli dosiahnuť, ale nepoznáte všetky kroky, ako sa tam dostanete. Začnete s projektom s nadšením, ale po čase si uvedomíte, že to môže byť zložitejšie ako ste si pôvodne mysleli. Prípadne urobíte chyby, ktoré vás posúvajú späť a neviete ako ďalej.

V tomto momente môžete byť zmätení a najradšej by ste to vzdali. Ak však dokážete túto neistotu prekonať a budete sa naďalej snažiť, vaša práca začne nadobúdať určité kontúry. Nemusí to byť presne to, čo ste pôvodne plánovali, ale výsledok sa začne rysovať. V tomto okamihu, keď začnete vidieť výsledok, sa zvýši  aj vaša motivácia. Začiatky a konce projektov sú podobné – na začiatku sa tešíte ako projekt vypracujete podľa seba a na konci ste hrdí na seba, že ste to dokázali.

Stred projektu je však ťažký, pretože pôvodné nadšenie zmizlo, ale ste príliš ďaleko od konca, aby ste boli nadšení z výsledkov práce. V takom prípade pravdepodobne stratíte motiváciu, ale zároveň je to vaša najväčšia príležitosť pre rast a vzdelávanie. Keď stratíte motiváciu, je to znamenie, že posúvate hranice svojej komfortnej zóny a jediným spôsobom, ako získať späť svoju motiváciu, je konať a pokračovať vpred.

Otázky, ktoré vám pomôžu získať motiváciu späť

Na nasledujúce otázky by ste si mali zodpovedať, aby ste zistili ako na tom so svojou záverečnou prácou naozaj ste a čo môžete urobiť pre posun vpred.

Aký je cieľ vašej práce?

Toto je najdôležitejšia otázka. Bez dobre zadefinovaného cieľa vašej práce nebudete vedieť napredovať. Musíte aspoň všeobecne vedieť kam smerujete.

Ak si neviete vybrať tému diplomovej práce, zamyslite sa čo by ste chceli robiť po ukončení štúdia a snažte sa písať o niečom, čo vám môže pomôcť získať prácu, ktorú chcete. Keď si stanovíte zaujímavý cieľ, bude vás motivovať, aby ste pokračovali v práci.

Ako prácu rozdeliť na menšie časti?

Myšlienka napísania celej a komplexnej záverečnej práce môže byť ohromujúca a niektorých študentov poriadne vystraší. Pri predstave čo všetko je potrebné preštudovať je ľahké stratiť motiváciu. Rozdeľte si preto písanie záverečnej práce na fázy. Stanovte si jednotlivé míľniky a menšie ciele, ktoré budete postupne plniť. Takto uvidíte svoj progres a to pre vás bude motiváciou pokračovať ďalej.

Aký je ďalší krok?

Možno ešte neviete ako sa dopracujete ku konečnému cieľu práce, ale snažte sa prísť aspoň na ďalší krok, ktorému sa budete venovať. Vždy sa zamyslite, čo môžete spraviť v daný deň, aby ste aspoň trochu pokročili. Vyhľadáte si k téme ďalšie knižné zdroje? Vytvoríte dotazník alebo ho začnete vyhodnocovať? Pokúsite sa pokročiť v teoretickej časti? Takto si udržíte pri písaní isté tempo a nezostanete zaseknutí na jednom mieste.

Kto vám vie pomôcť

Vždy existuje niekto, kto vám môže pomôcť. V prvom rade by to mal byť váš školiteľ, ale ak z nejakého dôvodu nemôže, viete získať aj inú pomoc. Pýtať sa môžete aj ostatných profesor, spolužiakov alebo kohokoľvek iného. V dnešnej dobe zvyčajne nie je ťažké nájsť email na kohokoľvek a kontaktovať tak môžete aj priamo autorov článkov, ktoré vo svojej záverečnej práci využívate.

Pokiaľ vám k motivácií pre písanie záverečnej práce nepomôže ani jeden z týchto bodov, pomôžeme vám my. Radi vám podklady pre záverečnú prácu napíšeme.

Čo vám pomáha zredukovať stres?

Čím menej stresu máte, tým viac by ste mali byť produktívni. Bohužiaľ, veľa študentov si myslí, že čím viac budete pracovať, tým produktívnejší budete. Aj keď v krátkom čase dosiahnete výsledky, keď píšete dlhé hodiny, z dlhodobého hľadiska môže tento prístup viesť k vyhoreniu a strate motivácie. Ak chcete zostať motivovaní, musíte nájsť spôsoby, ako znížiť stres, aby ste si udržali svoju produktivitu. Nezabudnite preto vždy aj relaxovať a venovať sa svojim koníčkom.

Podklady pre záverečnú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *