Pod dopísaní a odovzdaní bakalárskej práce, každý študent v napätí čaká na dve veci. Prvou je vyhodnotenie zhody zo systému CRZP. Druhou je posudok od školiteľa a oponenta. Čo sa teda v posudku nachádza a na čo sa školiteľ aj oponent v bakalárskej práci najviac zameriavajú?
Posudok bakalárskej práce
V prvom rade je potrebné spomenúť, že posudok školiteľa je rovnako dôležitý ako posudok oponenta. Školiteľ vie zhodnotiť aj vašu celkovú spoluprácu počas celého procesu písania bakalárskej práce. Pokiaľ s ním komunikujete pravidelne, mali by ste chybičky v práci odhaliť už počas písania práce a jeho posudok by mal byť pozitívny. Naopak pokiaľ bude vidieť, že prácu úplne zanedbávate, môže sa to odraziť aj v jeho posudku.
To kto bude vašim oponentom väčšinou zistíte až nejaký čas pred obhajobou práce. Oponent nevie posúdiť, proces písania práce, avšak jeho úlohou je skôr hľadať chyby a nedostatky bakalárskej práce. Kým školiteľ môže vedieť o vašich vedomostiach vďaka konzultáciám, kvôli oponentovi a prípadne iným čitateľom práce, je potrebné dávať pozor aby práca bola napísaná s logickou štruktúrou. Ostatní ľudia predsa nevedia na čo ste mysleli pri písaní práce a preto si radšej skontrolujte či všetko dáva zmysel v napísanom poradí. Nemusí sa však nevyhnutne stať, že posudok oponenta bude horší ako posudok od školiteľa.
Čo sa hodnotí v posudku bakalárskej práce?
Samozrejme, že spolupráca si školiteľom nie je najdôležitejšia a v konečnom dôsledku ide o celkovú kvalitu práce. Čo sa teda v bakalárskej práci hodnotí?
- Aktuálnosť a náročnosť zvolenej témy práce
- Ako sa študentovi podarilo zorientovať v danej problematike pomocou domácej a zahraničnej literatúry
- Aké metódy spracovania problematiky zvolil? Boli vhodné?
- Formulácia cieľov bakalárskej práce a miera ich splnenia
- Analýza a interpretácia výsledkov. Formulácia záverov práce.
- Využiteľnosť výsledkov v praxi
- Prehľadnosť a logická štruktúra práce
- Formálna, jazyková a štylistická úroveň bakalárskej práce
Čo obsahuje posudok bakalárskej práce?
Okrem už vyššie spomenutých okruhov, ktoré sa hodnotia, práca tiež obsahuje:
- Bodové ohodnotenie – Každej hodnotenej časti je pridelený istý počet bodov, ktoré sa na konci zrátajú a bakalárska práca je ohodnotená tradičnou stupnicou od A do Fx.
- Odporúčanie / neodporúčanie na obhajobu – Školiteľ aj oponent prácu odporučia alebo neodporučia na obhajobu (za prácu môžete dostať maximálne 100 bodov a ak nepresiahnete hranicu 50 bodov, práca nezodpovedá kritériám a nemožno ju odporučiť na obhajobu.)
- Komentár – Školiteľ aj oponent môžu k práci napísať svoj názor kde zhodnotia silné a slabé stránky bakalárskej práce
- Otázky – Ak školiteľovi alebo oponentovi nebolo v práci niečo jasné, môže do posudku napísať svoje otázky. To ako sa vám ich podarí alebo nepodarí zodpovedať na obhajobe, ovplyvní vašu konečnú známku za bakalársku prácu.