Posledné kroky pri písaní bakalárskej práce

Konečne sa blíži čas kedy máte napísané hlavné kapitoly bakalárskej práce a  budete ju už len dokončovať? Aké sú posledné kroky písania bakalárky a na čo by ste nemali zabudnúť?

Záver bakalárskej práce

Vieme, že na konci budete mať písanie už plné zuby, avšak na záver bakalárskej práce si dajte pozor a nenapíšte ho narýchlo. Záver je naozaj jednou z najdôležitejších častí bakalárky a každý kto bude chcieť zistiť, či vaša práca mala nejaký prínos a či ste danú tematiku dostatočne pochopili a spracovali si prečíta práve záver. Ak aj vaša práca bude mať nejaké slabiny, určite by ňou nemal byť práve záver.

Viac o tom, čo by mal záver bakalárskej práce obsahovať si môžete prečítať tu.

Formátovanie bakalárskej práce

Aj keď sa vám to môže zdať ako hlúposť, správne formátovanie je základom dobrej bakalárskej práce a profesori si na ňom zvyčajne naozaj potrpia. Aj keď sa im náhodou nebude chcieť čítať celú vašu bakalárku, formátovanie už majú „v oku“ a ak použijete iný typ či veľkosť písma, prípadne nesprávne riadkovanie, môže sa vám to vypomstiť. Nechcete predsa dostať horšiu známku len kvôli zlému naformátovaniu práce. Pozrite si preto poriadne smernicu a nastavte formátovanie tak, ako má byť.

Obsah bakalárskej práce

Obsah je povinnou časťou bakalárske práce. Umožňuje lepšiu orientáciu v práci a preto ho do práce nezabudnite vložiť. Dôležité je obsah po dopísaní práce aktualizovať, aby sa vám nestalo, že jednotlivé kapitoly budú začínať na iných stranách ako ukazuje obsah. Spôsobilo by to čitateľom chaos a tiež by vám zbytočne mohli za takúto chybu znížiť hodnotenie.

Kontrola bakalárskej práce

Bakalársku prácu si po sebe poriadne niekoľko krát prečítajte a skontrolujte, či v nej nemáte gramatické či štylistické chyby. Keďže svoje texty budete čítať už niekoľký krát, môžete chyby prehliadnuť. Dajte preto prácu prečítať aj niekomu inému a poproste ho, aby vás upozornil na možné chyby. Ak chcete mať istotu, že práca bude naozaj gramaticky, štylisticky aj formálne dokonalá, môžete ju poslať na profesionálnu korektúru.

Kontrola zhody bakalárskej práce

Každý študent má stres z možnej zhody bakalárskej práce. Ak máte pocit, že vaša zhoda by mohla byť príliš vysoká, skontrolujte si svoju bakalárku ešte pred odovzdaním na plag.sk. Na túto stránku môžete nahrať svoj text a mala by vám vyznačiť pasáže, ktoré sa zhodujú s inými a vyráta vám aj skóre plagiátorstva.

Obal bakalárskej práce

Obal bakalárskej práce riešte vopred. Pozrite si miesta kde tlačia záverečné práce a vyberte si farbu obalu aj písma. Nenechávajte to na poslednú chvíľu lebo obal práce vám nebudú vedieť vytlačiť na počkanie. Čím rýchlejšie ho budete potrebovať, tým viac si aj zaplatíte. Ak patríte k ľuďom, ktorí budú dávať bakalárku tlačiť pomaly v deň odovzdania, určite si aspoň obal práce objednajte vopred. Pri objednávke zadajte aj čo najpresnejší počet strán práce, kvôli hrúbke obalu.

Dobre si tiež skontrolujte údaje, ktoré má obal obsahovať. Kontrolujte aj ich správnosť. Nechcete aby ste si cestou pred odovzdaním bakalárskej práce všimli chybu či preklep hneď na obale.

Viazanie a tlač bakalárskej práce

Pokúste sa nenechať si viazanie a tlač práce na posledný deň. Budete z toho mať len zbytočný stres. Ak si tlač objednáte skôr, pravdepodobne vás vyjde oveľa lacnejšie, ako keď budete chcieť prácu tlačiť na počkanie. Myslite tiež na to, či si vytlačenú bakalárku chcete vyzdvihnúť osobne alebo si ju necháte doručiť domov. Ak si ju necháte poslať, rátajte že sa môže všeličo stať a kuriér to nemusí zvládnuť zo dňa na deň. Prispôsobte tomu preto aj časovú rezervu. Bakalársku prácu si vždy dajte tlačiť vo formáte .pdf. Budete tak mať istotu, že sa pri otvorení súboru niekým iným nerozhádžu stránky a nepoškodí sa formátovanie práce.

Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *