Najčastejšie chyby pri spracovaní textu v bakalárskej práci

Našli ste konečne dostatok zdrojov pre vašu bakalársku prácu a chystáte sa ju začať písať? Prečítajte si aké chyby robia študenti najčastejšie pri spracovaní textov aby ste sa im vyhli.

Časté opakovanie rovnakých slov

Pokúste sa v práci byť kreatívni a nepoužívajte dookola tie isté slová, či frázy. Snažte sa hľadať k jednotlivým slovám ekvivalenty. Ak vám žiadne nenapadnú, pokojne si pomôžte aj synonymickým slovníkom.

Nevyužívanie skratiek

Myslíte si, že ak nepoužijete skratky aspoň získate viac znakov pre vašu bakalársku prácu? Robíte však chybu. Všeobecne známe skratky slov, by ste mali využívať. Ak budete stále vypisovať celú frázu bude to v práci vyzerať neprirodzene a môže to kaziť dojem z celej práce.

Odporúčame používať skratky tvorené skrátením slova – napr. (napríklad), skratky zložené z viacerých slov – atď. (a tak ďalej), ale aj iniciálové skratky – NR SR (Národná rada Slovenskej Republiky), OSN (Organizácia spojených národov),  či skratkové slová – TANAP (Tatranský národný park), SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív).

Nadmerné využívanie cudzích slov a nespisovných výrazov

Nemusíte sa úplne vyhýbať využívaniu cudzích slov, avšak pokúste sa vždy zamyslieť, či neexistuje aj slovenský ekvivalent daného cudzieho slova. Dávajte si pozor aj na použitie nespisovných výrazov. Tie do bakalárskej práce v žiadnom prípade nepatria.

Zla zrozumiteľnosť textu

Pri písaní bakalárskej práce si dávajte pozor, aby ste text písali v logickej následnosti. Po dopísaní práce si ju priadne ešte raz prečítajte. Pre zrozumiteľnosť textu je taktiež dôležitá aj dĺžka viet. Nepíšte holé vety, ktoré sú príliš krátke ale ani príliš komplikované vety. Neexistuje pravidlo, ktoré by stanovilo správnu dĺžku vety, ale keď si budete svoju prácu čítať zamerajte sa aj na dĺžku viet. Ak sa vám budú zdať príliš zložité, budú mať problém s ich čítaním aj ostatní.

Neoznačené citácie a prafrázy

Citácie a parafrázy odporúčame označovať okamžite popri písaní. Ak si poviete, že sa k nim vrátite neskôr, spravíte veľkú chybu. Na mnohé môžete úplne zabudnúť a spätné vyhľadávanie, čo ste našli v ktorej literatúre a na akej strane vám zaberie množstvo zbytočného času.

Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *