Najčastejšie chyby pri písaní diplomovej práce

Chystáte sa písať diplomovú prácu? Pozrite si zoznam najčastejších chýb, ktoré študenti robia pri jej písaní a snažte sa im vyhnúť.

Nedostatočný prieskum kvalitnej literatúry

Hovoríte si, že v diplomovej práci je tak či tak dôležitejšia praktická časť ako teória a preto jej nevenujete dostatok pozornosti? Dajte si pozor, aby ste sa vyvarovali takejto chyby. Poriadny prieskum napísanej literatúry je základom pre kvalitnú praktickú časť.  Dajte si tiež pozor, aby ste zohľadnili dostatočný počet zdrojov a aby boli čo najaktuálnejšie. Rôznorodosť zdrojov dodáva vašej práci dôveryhodnosť.

Výber nesprávnej témy

Ak si zvolíte tému diplomovej práce, ktorá nie je vôbec aktuálna alebo vás absolútne nebaví, budete len ťažko hľadať motiváciu na jej písanie. Ak sa o danej téme písalo už mnoho krát pred vami, budete zas mať ťažké prísť s niečím novým, aby mala práca pridanú hodnotu. Chybou je ak téma nebude vôbec baviť vás, alebo je téma úplne nezaujímavá aj pre akýchkoľvek čitateľov.

Plagiátorstvo

Plagiátorstvo je jedným z najväčších problémov diplomových prác. Práve kvôli tomu, aby bolo plagiátorov jednoduchšie odhaliť, bol vytvorený systém CRZP, do ktorého sú nahrané všetky záverečné práce. Dávajte si preto pozor, aby ste správne označovali všetky citácie a parafrázy. Ak váš školiteľ, oponent alebo komisia odhalia, že vaša práca je plagiátom, bude sa vám len veľmi ťažko vysvetľovať prečo to tak je.

Príliš krátky čas na písanie

Toto je chyba, ktorú robí veľmi veľa študentov. Písanie diplomovej práce každý odkladá na poslednú chvíľu. Neuvedomujú si však, že pre kvalitnú diplomovku je potrebné aj štúdium nespočetného množstva materiálov a vlastný výskum. Ak prácu píšete narýchlo v strese, máte oveľa väčšiu šancu, že spravíte aj chyby z nepozornosti. Nechajte si na písanie preto dostatok času, aby ste si to čo píšete mohli aj poriadne premyslieť. Ak čas na písanie diplomovej práce nemáte, nechajte podklady na náš tím profesionálov.

Práca obsahuje gramatické chyby alebo má zlú štruktúru

Korektúra a úprava diplomovej práce sa netýka iba gramatiky, pravopisu, interpunkcie a preklepov. Je potrebné skontrolovať aj konzistentnosť písania a logickú následnosť jednotlivých kapitol. Vaša práca by mala byť dobre štruktúrovaná, so správnou syntaxou a akademickým jazykom.  A nezabudnite tiež na správne formátovanie a citácie. Ak neviete, či je  formálna úprava vašej práce v poriadku, pošlite nám ju radšej na korektúru.

Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *