Denné alebo externé štúdium?

Neviete  sa rozhodnúť či chcete študovať interne a navštevovať školu takmer denne, alebo externe a viac sa venovať štúdiu z domu? Pozrite si nasledujúce výhody aj nevýhody oboch spôsobov štúdia.

Denné (interné) štúdium

Pri dennej forme štúdia strávite v škole pravdepodobne väčšinu svojho času. Mnohé školy majú prednášky a cviká od pondelka až do piatku a určite natrafíte na veľa profesorov, ktorí účasť na svojej prednáške označia za povinnú.

Výhody denného štúdia

 • Študentské zľavy – ako študent denného programu vysokej školy, môžete využívať rôzne študentské zľavy. Dostanete kartu ISIC, ktorú viete využiť v rôznych obchodoch ale aj na kultúrnych podujatiach. Denné štúdium je na rozdiel od externého zadarmo, takže aj tu ušetríte slušnú sumu.
 • Kvalita vzdelania – ak budete do školy dochádzať pravidelne, mali by ste počas štúdia dostať oveľa viac informácií. Kým pri dennom štúdiu by ste mali veľkú časť informácií dostať od profesorov na prednáškach a samo štúdium je doplnok, pri externom štúdiu je to presne naopak.
 • Väčšia variabilita – pri výbere študijného odboru budete mať pri dennom štúdiu oveľa viac možností.
 • Možnosť tvorby rozvrhu – na väčšine vysokých škôl sa daný predmet vyučuje v rôznych časoch. Väčšinou to platí najmä pre cvičenia. Budete si ich vedieť presunúť na čas, ktorý by vám viac vyhovoval, a môžete si tak nájsť čas aj na rôzne brigády.
 • Život študenta – denno-denne budete si svojimi spolužiakmi, vytvoríte si mnoho nových kontaktov a určite sa nebudete nudiť.

Nevýhody denného štúdia

 • Horšie praktické skúsenosti – pri dennom štúdiu strávite väčšinu času v škole a preto si nebudete môcť nájsť prácu na celý úväzok. Môžete mať preto nevýhodu oproti  ľuďom z externého štúdia v porovnaní pracovných skúseností.

Diaľkové (externé) štúdium

Pri externom štúdiu zavítate do školy zvyčajne len dva krát za týždeň – najčastejšie v piatok alebo cez víkend.

Výhody externého štúdia

 • Možnosť pracovať – vďaka tomu, že pri externom štúdiu zvyčajne v škole strávite len večery alebo víkendy, budete mať možnosť nadobudnúť viac pracovných skúseností.  Ak sa vám podarí nájsť prácu vo vašom odbore, určite budú práve praktické skúsenosti vašou najväčšou výhodou po ukončení štúdia.
 • Väčšia flexibilita – tým, že v škole strávite oveľa menej času, budete si vedieť sami viac rozhodovať kedy sa samo štúdiu budete venovať.
 • Získate organizačné schopnosti a naučíte sa zodpovednosti. Ak budete musieť zladiť prácu a školu, malo by vás to naučiť ako organizovať svoj čas. Keďže veľká časť štúdia bude len na vašich pleciach, bude to od vás tiež vyžadovať veľkú zodpovednosť.

Nevýhody externého štúdia

 • Málo voľného času – ak budete patriť k študentom, ktorí si nájdu prácu na plný úväzok a ešte k tomu budete tráviť víkendy v škole, pripravte sa, že vám zostane naozaj málo voľného času.
 • Poplatky za štúdium – externé štúdium je spoplatnené. Konkrétna suma záleží od vysokej školy, ktorú si vyberiete. Za externé štúdium 1.stupňa zaplatíte v priemere okolo 500€. Za externé štúdium 2. Alebo 3. stupňa si priplatíte od 500 až do 2500€.
 • Menší výber študijných odborov – niektoré odbory sa externe vôbec študovať nedajú, takže si pred rozhodnutím aký typ štúdia zvolíte, radšej vždy preverte či vôbec viete externe študovať to čo vás zaujíma.
Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *