Čo robiť po ukončení vysokej školy?

Podarilo sa ti úspešne zoštátnicovať a rozmýšľaš čo ďalej? Ukončenie štúdia je veľkým krokom a mnohí ľudia potom nevedia čo ďalej. Máme pre teba zopár tipov, na čo sa po ukončení vysokej školy zamerať.

Aktualizuj si životopis

Ak si budeš hľadať akúkoľvek prácu, dobrý životopis budeš určite potrebovať. Ak si počas školy niekde pracoval, zahrň to doňho. Nevadí ak si robil aj čokoľvek mimo odboru v ktorom chceš pracovať. Zamestnávatelia ocenia už len to, že študent sa snažil získať skúsenosti v akejkoľvek oblasti.

Okrem predošlých pracovných skúseností môžeš v CV spomenúť aj svoju diplomovú prácu. Najmä ak sa ti podarilo spraviť kvalitný výskum, môžeš ním zaujať a odlíšiť svoj životopis od desiatok ďalších. Viac o tom ako si spraviť dobrý životopis si môžeš prečítať v tomto článku.

Vytvor si profil na LinkedIn

Okrem dobrého životopisu odporúčame aj vytvorenie profilu na sociálnej sieti LinkedIn. Niektoré spoločnosti už zverejňujú pracovné ponuky len tu a okrem toho si ťa vďaka LinkedIn môže všimnúť niekto, kto ti sám ponúkne zaujímavú prácu.

Pre LinkedIn tiež platia pravidlá, ktoré vám môžu pomôcť vyniknúť. Viac o vytváraní profilu na LinkedIn si prečítajte tu.

Nájdi si prácu

Hľadať si prácu je cieľom väčšiny ľudí, ktorí ukončia štúdium. Ak chceš hneď začať pracovať, odporúčame nestresovať pri hľadaní práce. Je možné, že svoju vysnívanú prácu nenájdete hneď. Zvážte teda niekoľko možností:

  • Zamestnajte sa na pozícií, ktorá vás nebude 100% napĺňať, ale aspoň získate pracovné skúsenosti a budete mať stabilný príjem. Prípadne sa pokúste aspoň hľadať firmu kde by časom mohla byť pozícia na ktorú sa chcete dostať, aj keď momentálne nemusí byť k dispozícií.
  • Hľadajte stáže. Ak vám až tak nezáleží na plate, ale chcete robiť niečo čo vás baví, pokúste sa nájsť stáž. Firmy často nepotrebujú alebo nemajú peniaze na full time zamestnanca, avšak ak budete ochotní stážovať zadarmo alebo za menší plat, máte väčšiu šancu, že sa pre vás nejaká pozícia naozaj nájde.

Myslite na to, že väčšina ľudí nezačne hneď robiť to, čo by chceli. Nech si nájdete akúkoľvek prácu, vždy si popri nej môžete hľadať niečo iné. Na toto myslite aj v prípade, že neviete čo by ste chceli robiť. Skúsiť môžete viac pozícií a uvidíte čo vás bude baviť najviac. Pri akejkoľvek práci získate skúsenosti, ktoré sa vám môžu hodiť v budúcnosti.

Uži si oddych

Ak si môžeš dovoliť nezačať hneď pracovať, nehanbi sa zvážiť aj možnosť proste si len oddýchnuť a venovať sa tomu, čo ťa baví. Možno prvý  krát v živote si môžeš užiť pár týždňov, či mesiacov bez nejakého veľkého plánu čo so svojim životom. Choď cestovať alebo si splň iné sny, ktoré popri škole či práci nestihneš. Chcel si vždy vedieť fotiť? Sprav si kurz fotografie. Chceš ovládať grafické programy? Nájdi si takýto kurz. Možností máš nekonečno a možno už nikdy sa k takejto voľbe neodhodláš. Keď začneš pracovať, budeš mať určite väčšie výčitky skončiť v práci a ísť len tak svojou cestou.

Staň sa dobrovoľníkom

Chceš cestovať ale nemáš na to dostatok financií? Pozri si rôzne dobrovoľnícke aktivity, ktoré by si mohol vykonávať. Mnohé miesta ponúkajú program, kde stačí ak si zaplatíš cestu a zabezpečia ti ubytovanie. Ty budeš za to pre nich vykonávať nejakú činnosť ako napr. zachraňovať korytnačky, či učiť deti angličtinu.

Zváž ďalšie štúdium

Láka ťa pokračovať ďalšom štúdiu? Zváž možnosť spraviť si „malý doktorát“ (PhDr., PharmDr., JUDr., RNDr., PaeDr., ThDr., ThLic.) zakončený rigoróznou prácou alebo si ukonči 3. stupeň s titulom PhDr.

Podklady pre záverečnú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *