Ako zvládnuť negatívne hodnotenie školskej práce?

Do písania práce ste investovali mnoho úsilia ale hodnotenie od profesora nedopadlo, tak ako by ste chceli? Existuje niekoľko spôsobov, ako zvládnuť negatívne reakcie na vašu prácu. Tu si môžete prečítať tie, ktoré sa najviac osvedčili.

Pripravte sa a pozorne počúvajte

Či odovzdávate menej podstatné semestrálne eseje alebo aj priamo diplomovú prácu svojmu školiteľovi, nikdy neviete, čo môžete očakávať. Z tohto dôvodu sa musíte pripraviť na najhorší scenár aj mentálne. Ak sa na kritiku vopred pripravíte, budete ju vedieť lepšie prijať.

Tiež pri hodnotení pozorne počúvajte, aby ste porozumeli každému slovu, ktoré bolo povedané (alebo hodnotenie pozorne čítajte). Takže, bez ohľadu na to, aké komentáre vám profesor povie, zachovajte pokoj a berte to s ľahkosťou. Ak budete pozorne počúvať, môžete zo spätnej väzby získať dôležité informácie a do budúcna budú vaše práce oveľa lepšie.

Neberte si komentáre osobne

Ako inteligentný študent, ktorý sa chce zlepšiť, nepovažujte negatívnu spätnú väzbu za osobnú konfrontáciu. Tento prístup vám zabráni v obrane. Ako ľudia máme sklon bojovať, aby sme sa dokázali, že nám niekto krivdí. Najhoršie čo by ste mohli spraviť je začať na profesora kričať alebo sa s ním hádať. Takže nenechajte svoje emócie ovládnuť situáciu. Sledovať čo si o vašej práci myslia iní vzdelaní ľudia, pomáha aj vášmu osobnostnému rozvoju.

Vyhodnocujte spätnú väzbu

Ako už bolo uvedené, negatívna spätná väzba vám môže pomôcť zlepšiť sa. Čo bude ďalej potom, ako dostanete kritiku za svoju prácu? Je čas snažiť sa pozrieť na svoju esej aj cudzími očami. Niekoľkokrát si prečítajte svoju prácu a pokúste sa pochopiť, prečo ste dané pripomienky dostali. Zistite, ako môžete pomocou týchto pripomienok zlepšiť svoju prácu.

Buďte aktívny a pýtajte sa na správne otázky

Tento krok je mimoriadne dôležitý, ak je vaša práca rozhodujúcim faktorom pri absolvovaní štátnic alebo zložení skúšok. Byť proaktívny znamená mať vedúcu pozíciu v prístupe k životne dôležitým informáciám. Takže pri efektívnom zhromažďovaní cenných údajov sa pýtajte správne otázky. Pristupujte k inteligentným študentom vo svojej triede a prednášajúcim a pýtajte sa ich na kritické problémy, ktoré pridajú hodnotu vašej práci. Otázky, ktoré položíte, vám pomôžu získať jasnejšiu predstavu o tom, prečo predložili také negatívne hodnotenie. Pomôžu vám pri objasňovaní vecí. Týmto spôsobom sa odstránia všetky pochybnosti a emócie, ktoré môžu vzniknúť. Na inšpiráciu zvážte položenie nasledujúcich otázok:

  • Nad ktorými časťami práce sa mám zamyslieť?
  • Ako môžem vylepšiť svoju esej?
  • Mohli by ste mi dať konkrétne príklady, toho čo by ste v danej práci chceli?

Získajte spätnú väzbu aj od iných ľudí

Opýtaj sa pokojne aj na názory spolužiakov alebo iných profesorov, ktorí sa v danej problematike môžu vyznať. Spätná väzba je typ učenia sa na báze spolupráce. Pomôže vám identifikovať medzery a riešenia problémov. Vďaka tomu môžete rýchlo vylepšiť písanie esejí.

Nezamýšľajte sa nad spätnou väzbou príliš dlho

Ak ste aj dostali negatívnu spätnú väzbu na svoju prácu, nemali by ste sa nad ňou zamýšlať príliš dlho a mať z toho depresiu. Je normálne cítiť sa zle pri negatívnych komentároch; nie je to však dôvod na to, aby ste sa nimi dlhodobo zaoberali. Nezabudnite, že vaším cieľom je do budúcna sa zlepšiť. Ak sa budete príliš zamýšľať nad jedným negatívnym hodnotením, môže to byť neproduktívne a môže to tiež spôsobiť depresiu. Pamätajte, že hodnotenie vašej vysokoškolskej práce vašimi profesormi a študentmi nesúvisí s vašimi hodnotami ako s vašou osobou.

Takže zamerajte sa na pozitívne ciele celej situácie – ako sa stať lepším pisateľom. Pomôže vám to ďalej zlepšovať svoje silné stránky a rozvíjať svoje písacie schopnosti. Pozitívny prístup vám tiež pomôže udržať pozitívny pohľad na ostatných. Toto zmýšľanie vám pomôže rýchlo napredovať. Prijímanie negatívnych komentárov k vašej práci nie je príjemná skúsenosť, ale môže vám výrazne pomôcť aj do budúcej kariéry. Snažte sa každý negatívny komentár brať ako možnosť, ako sa vlastne zlepšiť.

Ak vám to s písaním prác naozaj nejde, kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *