Ako začať písať diplomovú prácu?

Pohľad na prázdny dokument s názvom diplomovej práce môže byť pre mnohých študentov skľučujúci. Tému máte vybratú, ale neviete ako začať? Máme pre vás pár tipov ako začať písať diplomovú prácu:

Príprava na písanie diplomovej práce

Nemusíte okamžite začať písať zložité texty. Snažte sa najskôr o zvolenej téme niečo naštudovať. Nájdite si zopár čo najvšeobecnejších článkov k danej téme. Pokúste sa začať zopár kratšími článkami, aby ste sa v téme zorientovali.

Ak už boli na vami zvolenú tému publikované aj iné diplomové práce, pokojne si prečítajte aj tie. Určite ich potom nekopírujte, nakoľko by to systém CRZP veľmi rýchlo odhalil, avšak na počiatočnú orientáciu v téme vám práce niekoho iného môžu pomôcť. Rovnako si v cudzích prácach môžete pozrieť zoznam použitej literatúry, ktorý vás môže inšpirovať aké knihy si zaobstarať na napísanie teoretickej časti diplomovej práce.

Tvorba osnovy diplomovej práce

Na základe prečítaného sa pokúste vytvoriť osnovu alebo mapu myšlienok. Zahrňte všetky dôležité a zaujímavé body, ktoré sa dočítate ale aj všetky vaše nápady alebo myšlienky s ktorými chcete pracovať. Snažte sa združiť vaše nápady do logicky príbuzných okruhov. Osnovu alebo myšlienkovú mapu môžete meniť podľa vašich potrieb a nepretržite do nej môžete pridávať nové nápady alebo z nej vyškrtnúť to, čo sa vám postupom času do práce nebude hodiť. Zapisujte si aj všetky body ktoré si chcete prejsť so svojim školiteľom.

Stanovenie cieľu diplomovej práce

Akonáhle budete mať aspoň predbežnú predstavu o čom bude vaša diplomová práca, mali by ste sa zamyslieť nad jej cieľom. Čo chcete v diplomovej práci dokázať? Aký výskum chcete robiť? Cieľ je dôležitý pre celkové smerovanie vašej práce.

Veľa čítania a teoretická časť diplomovej práce

V ďalšej fáze vás čaká veľa čítania. Vyhľadajte čo najaktuálnejšie zdroje – knihy, časopisy, štúdie, novinové články, či vierohodné internetové články. Popri prechádzaní jednotlivých zdrojov odporúčame rovno začať písať teoretickú časť diplomovej práce. Ak nájdete citácie alebo zaujímavé časti textu, ktoré chcete parafrázovať, píšte ich rovno do svojej práce. Nezabudnite hneď aj označovať zdroje, odkiaľ dané myšlienky pochádzajú. Nie je nič otravnejšie ako vyhľadávať odkiaľ ste dané informácie mali až na konci písania práce. Využívajte aj lepiace papieriky a označujte si v knihách časti, ktoré vás zaujali a chcete sa k nim počas procesu písania diplomovej práce vrátiť.

Výskum v diplomovej práci

Keď budete mať kostru teoretickej časti diplomovej práce, začnite riešiť aj výskum. Nech si zvolíte akúkoľvek formu výskumu, nezabudnite si nechať dostatok času na jeho realizáciu. Dáta budete potrebovať zozbierať, vyhodnotiť a spísať do zmysluplného textu.

Revízia a reorganizácia textov

Keď začínate písať prácu, vôbec sa nemusíte stresovať tým, či jednotlivé texty ktoré píšete budú v diplomovke v tom poradí ako ich píšete. Kľudne píšte to na čo práve máte chuť. Ak sa budete nútiť písať prácu tak, ako jednotlivé časti majú ísť za sebou, môže sa vám stať, že sa zaseknete a nebudete vedieť pokračovať. Nechajte si však čas na reorganizáciu a revíziu textov. Jednotlivé kapitoly popresúvate tak, aby na seba nadväzovali a aby práca mala logickú štruktúru.

Podklady pre diplomovú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *