Ako vyťažiť zo spolupráce s vedúcim dizertačnej práce?

Spolupráca s vedúcim dizertačnej práce je zvyčajne odlišná od spolupráce so školiteľom pri písaní bakalárskej alebo diplomovej práce. Máme pre vás pár tipov ako zo spolupráce s vedúcim dizertačnej práce vyťažiť čo najviac.

Výber správneho konzultanta dizertačnej práce

Pri dizertačnej práci je nesmierne dôležitý výber správneho konzultanta. Kým pri diplomovke alebo bakalárke si často študenti zvolia školiteľa len podľa toho aké témy má v ponuke, pri dizertačnej práci by ste si na jeho výbere mali dať naozaj záležať. Školiteľ môže do veľkej miery ovplyvniť smerovanie vášho výskumu a aj celkovú hodnotu vašej práce. Pri výbere konzultanta sa preto zamyslite nad nasledovným:

  • Je zvolený profesor naozaj odborníkom vo vami zvolenej téme? Zrejme očakávate, že profesori na danej fakulte by sa mali vo svojom odbore naozaj vyznať. Pri písaní dizertačnej práce však potrebujete človeka, ktorý bude mať skutočný prehľad vo vami zvolenej tematike. Pozor si dajte najmä ak zvažujete mladších konzultantov, ktorí ešte nemusia mať dostatok skúseností, aby vám vedeli poskytnúť postačujúcu pomoc či kritiku.
  • Koľkých ďalších žiakov majú na konzultácie? Populárni školitelia môžu dohliadať na veľký počet dizertačných prác, a teda im nezostane čas poriadne konzultovať aj vašu prácu.
  • Zhodnete sa rovnakom cieli výskumu? Nemusíte sa zhodnúť na všetkom, avšak je nesmierne dôležité zhodnúť sa na základných metódach výskumu ktorými sa chcete zaoberať a tiež na hlavnom cieli, ktorý chcete dosiahnuť.
  • Zhodnete sa na systéme spolupráce? Ste študentom, ktorý má na všetko čas a potrebujete školiteľa, ktorý vám dá striktný deadline? Alebo chcete viac pracovať samostatne a s konzultantom sa stretnúť len keď o to sami požiadate? Vyjasnite si vopred aké máte očakávania, aby váš vzťah nakoniec nepohorel na takejto banalite.

Spolupráca s vedúcim dizertačnej práce

So školiteľom si by ste si mali vybudovať pracovný vzťah založený na dôvere a spoločnom porozumení toho, čo jeden od druhého očakávate. Tu je pár ukazovateľov, ktoré by ste mali zvážiť:

Pracujte so školiteľom, nie preňho

Niet pochýb o tom, že ste zo školy zvyknutí na systém kedy vám profesor zadáva pokyny a úlohy a vy ich máte splniť tak, aby vyhovovali jeho požiadavkám. Pri práci s vedúcim dizertačnej práce môže byť ľahké upadnúť do tohto známeho modelu.

Hoci vaša dizertačná práca bude musieť spĺňať prísne hodnotiace kritériá stanovené vašou fakultou, nemali by ste myslieť na svojho školiteľa dizertačnej práce ako na človeka, pre ktorého dokončujete prácu. Namiesto toho ho berte ako spolupracovníka s ktorým sa snažíte dosiahnuť spoločný cieľ – originálny a užitočný výskum. Samozrejme to neznamená, že ho nemáte počúvať. Svoje úlohy si musíte poctivo plniť.

Školiteľa zapojte do dizertačnej práce čím skôr

Čím skôr začnete s konzultáciami dizertačnej práce, tým je menšia šanca, že sa so školiteľom nepohodnete. Zapojenie vášho školiteľa do plánovacích fáz dizertačnej práce je nevyhnutné a zabráni vám v tom, aby ste urobili chyby, ktoré si vyžadujú dlhší čas na ich opravu, alebo jednoducho predložili dizertačnú prácu, ktorú váš školiteľ okamžite skritizuje. Pri skorých konzultáciách vám vedúci práce bude schopný odporučiť veľa literatúry na preskúmanie a pomôže vám vyvinúť metodiku a výskum, ktorý bude stáť na kvalitných základoch.

Snažte sa vopred skonzultovať kroky, ktoré chcete robiť a radšej posielajte školiteľovi aj kratšie kapitoly. Nečakajte kým napíšete 50 strán, ktoré potom budete musieť prerábať.

Ak nebudete vedieť ako pokračovať, nehanbite sa taktiež obrátiť na svojho školiteľa.

Nemusíte súhlasiť so všetkým

Ak je váš školiteľ vo svojej oblasti mimoriadnym akademickým pracovníkom, môžete sa cítiť veľmi neisto, keď s ním nebudete vo všetkom súhlasiť. Nehanbite sa však s ním viesť o svojich názoroch diskusiu. V prípade pochybností sa priamo opýtajte vedúceho dizertačnej práce: myslíte si, že sa tu mýlim, alebo musím urobiť viac, aby som vás presvedčil o správnosti svojich argumentov?

Zmena školiteľa dizertačnej práce

Ak vaša komunikácia so školiteľom načisto zlyhá a každý budete mať od vášho výskumu úplne iné očakávania, prípadne na vás školiteľ vôbec nemá čas, najlepším riešením bude požiadať o zmenu školiteľa.

Podklady pre záverečnú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *