Ako udržať rovnováhu medzi školou a súkromným životom?

Asi každý študent pozná ten neustály boj: snažiť sa nájsť dostatok hodín v priebehu dňa, aby ste trávili čas s priateľmi alebo rodinou, popritom sa venovali aj svojim koníčkom.  Zároveň však potrebujete dosiahnuť dobré známky,  vypracovať školské projekty, prípadne písať diplomovku, bakalárku alebo inú prácu.

Našťastie existujú kroky, ktoré môžete urobiť, aby ste sa cítili ako šťastný človek, dokonca aj keď ste v skutočnosti stresovaný vysokoškolák. Tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť a udržiavať rovnováhu počas vášho vysokoškolského života.

Rozplánujte si svoj čas

Pri hľadaní dostatku času pomáha vyplnenie všetkých vecí do plánovača. Najskôr si zaznačte všetky testy a úlohy, ktorým sa budete musieť venovať tento týždeň. Snažte sa z nich spraviť svoju prioritu. Potom si zapíšte všetky spoločenské udalosti – dohodnuté večere, stretnutia, akcie. Zahrňte aj tréningy alebo veci, ktoré chcete robiť pre svoje potešenie. Keď vidíte všetky svoje plány zhrnuté pred sebou, umožní vám to lepšie riadiť svoj čas.

Naučte sa hovoriť „nie“

Ďalším užitočným tipom, je myslieť na to, že je v poriadku povedať „nie“ niektorým príležitostiam. Niektorí ľudia v týchto dňoch by chceli byť všade a povedať „áno“ všetkému. Byť stále niečím zamestnaný a nikdy neprísť o príležitosť –  to je bežný spôsob života v dnešnej spoločnosti. Vďaka sociálnym médiám máme prístup k obrovskému množstvu informácií aj udalostí . Preto sa môže veľmi jednoducho stať, že si toho naplánujete toľko, že vám nezostane vôbec žiadny čas pre seba. Naučte sa preto slušným spôsobom odmietnuť niektoré ponuky na stretnutia, či už študijné alebo zábavné a nechajte si namiesto nich čas na oddych.

Pripravujte úlohy vopred

Prokrastináciou dovolíte, aby váš zoznam úloh narástol do zastrašujúcej dĺžky. Keď sa vám všetky úlohy nahromadia, bude ešte ťažšie motivovať sa, aby ste začali. Pokračovanie v čítaní skrípt alebo priebežná práca na projektoch pomôže znížiť stres a súčasne vám poskytne viac času v budúcnosti na stretnutie s priateľmi alebo na relaxáciu.

Stanovte úlohám priority

Čo robiť v prípade, že ste si všetko pekne naplánovali, ale profesori vám zrazu pridajú kopu nových a urgentných úloh? Usporiadajte svoju prácu zmyslu-plným spôsobom na základe toho, kedy máte jednotlivé úlohy odovzdať a akú majú váhu pre vaše štúdium. Ako prvé si úlohy zoraďte podľa termínu odovzdania a pokúste sa odhadnúť koľko času vám ktorá zaberie. Potom si pozrite akú časť vášho celkového hodnotenia daná úloha zaberie. Ak máte napríklad písať prácu, od ktorej závisí 50% vášho konečného hodnotenia, určite sa jej začnite venovať skôr ako úlohe, ktorá nezohráva až tak veľkú úlohu pri finálnej známke. Taktiež si môžete pozrieť, ktorý predmet máte za koľko kreditov, čo vám môže pomôcť určiť priority. Takto sa budete vedieť rozhodnúť,  čo je najdôležitejšie a menšie úlohy budete riešiť až následne. Zbaviť sa veľkých projektov vám tiež pomôže cítiť sa uvoľnenejšie.

Noste si úlohy so sebou

Berte si zadania so sebou. To neznamená, že by ste všade mali so sebou nosiť ťažké knihy.  Skúste si ale napríklad aspoň zapísať zadanie úlohy do telefónu, prípadne si pár strán knihy nafoťte do mobilu. Hocikedy sa vám počas dňa môže stať, že vám naskytne nejaký voľný čas, a takto ho aspoň využijete efektívne. Majte teda zadanie vždy pri sebe a aj keď nebudete mať času veľa, môžete si aspoň premyslieť ako budete pri práci postupovať, spísať si osnovu a podobne. A popri čakaní u lekára alebo počas jazdy v MHD aspoň nemusíte len čakať kedy konečne niekto pridá novú fotku na Instagram alebo na Facebook.

Nehanbite sa nechať si pomôcť

Ak máte problém s niektorým predmetom, skúste sa spojiť so spolužiakmi, ktorí sú v ňom lepší. Každému predsa ide lepšie niečo iné. Určite vám radi pomôžu a popri štúdiu budete mať aj socializáciu. Ak zas nestíhate písať svoju bakalársku, diplomovú alebo inú záverečnú prácu, alebo máte problém so zvolenou témou, kontaktujte nás

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *