Ako si zapamätať učivo na skúšky?

Vyskúšajte nasledovné metódy, aby ste sa učili rýchlejšie, efektívnejšie a aby ste na skúškach dosiahli lepšie výsledky.

Striedajte rôzne témy

Môže byť užitočné striedať štúdium rôznych predmetov, aby váš mozog rozdeľoval informácie efektívnejšie. Prepínanie medzi témami, ktoré sú navzájom veľmi odlišné, môže pomôcť udržať váš mozog sústredený. Okrem toho prepínanie medzi témami vám pomôže vyhnúť sa „vyhoreniu“.

Pokúste sa striedať štúdium predmetov na ktoré sa potrebujete veci učiť naspamäť, s logickými predmetmi. Napríklad si zapamätajte niekoľko poučiek a potom prejdite na štúdium matematiky.

Skúste venovať každej téme asi 50 minút, potom si oddýchnite asi 15 minút a potom prejdite na ďalšiu. Využívanie prestávok zvýši vašu produktivitu a pomôže vám sústrediť sa.

Testujte sami seba

Počas štúdia každej časti materiálu si robte prestávky s kvízom. Môžete si vytvoriť  kartičky s otázkami alebo si klásť otázky spísané vo vašej učebnici. Ak študujete s kamarátmi, môžete sa testovať navzájom.

Nezabudnite využiť aj moderné technológie a  skúste aplikácie ako Quizlet alebo Memorize! V Quizlete si viete vytvoriť digitálne karty podľa vlastnej potreby a testovať sa priamo na nich. Využiť viete aj karty pripravené niekým iným, a teda sa môžete testovať aj so spolužiakmi. Taktiež sa oplatí vyskúšať rozšírenie pre Google Chrome – Memorize. Do tejto aplikácie si zadáte zoznam otázok aj so správnymi odpoveďami. Potom sa vám budú samé od seba zjavovať v istých časových intervaloch s prinútia vás učiť sa aj keď práve strácate čas na Facebooku alebo iných „dôležitých“ stránkach. Otázky sa zobrazujú, kým ich nezodpoviete správne, alebo kým ich manuálne nevypnete.

Takto získate lepšiu predstavu o tom, ako dobre rozumiete materiálu, ale tiež to núti váš mozog sústrediť sa aj na ťažšie zapamätateľné informácie.

Vysvetlite učivo niekomu inému

Výučba je jedným z najlepších spôsobov, ako sa učiť. Aby ste mohli niečo vysvetliť inému človeku, musíte to najskôr pochopiť sami. Musíte zhrnúť a vyjadriť informácie spôsobom, ktorý je jasný a zrozumiteľný pre inú osobu, a to vám pomôže lepšie absorbovať a pochopiť učivo.

Robte si poznámky

Keď počúvate na prednáške alebo čítate svoje skriptá, zapíšte si dôležité informácie. Nezapisujte každé slovo, ktoré počujete alebo čítate. Namiesto toho sumarizujte kľúčové pojmy. To prinúti váš mozog spracovávať informácie a uložiť si najdôležitejšie prvky.

Ak môžete, robte si poznámky písaním na papier. Ručné písanie poznámok zamestnáva váš mozog iným spôsobom ako písanie na klávesnici a prináša vám trochu času na zamýšľanie sa nad tým, čo píšete.

Čítajte z papiera

Pokiaľ máte študijné materiály na papieri, viete si priamo k nim písať poznámky a komentáre alebo si vyznačovať dôležité informácie. A na rozdiel od počítačových obrazoviek, čítanie z papiera  tiež pomáha pri priestorovej pamäti – môžete si spomenúť na určité informácie vďaka tomu, kde boli v knihe umiestnené.

Okrem toho papier odstraňuje jeden z hlavných faktorov, ktorým študenti strácajú sústredenie: rozptýlenie. Bez internetu, nebudete mať nekonečný počet webových stránok, ktoré rozptyľujú  vašu pozornosť. Sústredenie sa je rozhodujúce pre zachovanie informácií v pamäti.

Čítajte nahlas

Aj keď to môže spôsobiť, že budete vyzerať trochu ako blázon, dajte tomu šancu. Budete prekvapení, o koľko viac si pamätáte, keď informácie poviete nahlas.

Sledujte dokumenty o danej téme

Toto sa síce dá využiť len pri niektorých predmetoch, avšak pokúste sa nájsť o danej téme natočené dokumenty. Pre vás to bude zábavnejšia forma učenia sa a ktovie, možno dostanete aj kredity navyše ak sa dozviete niečo, čo nebolo v skriptách.

Spite a cvičte

Náš mozog absorbuje informácie najlepšie pred spánkom alebo hneď po cvičení. Zistilo sa, že cvičenie stimuluje produkciu špeciálneho proteínu, ktorý pripravuje mozog pre optimálne učenie sa a tvorivé myslenie. Budete mať väčšiu pravdepodobnosť vytvoriť si kreatívne spojenie medzi jednotlivými informáciami a tým pádom si ich lepšie zapamätáte.

Dobrý spánok a pohyb sú taktiež dôležité pre odbúranie stresu. Stres vás taktiež rozptyľuje a znižuje množstvo informácií, ktoré si uložíte do pamäti. Viac o tom ako potlačiť stres si môžete prečítať tu.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *