Ako si vybrať vysokú školu či univerzitu?

Výber vysokej školy alebo univerzity môže byť komplikovaný. Mnohých študentov desí možnosť, že si vyberú nesprávne. Máte už vybrané čo chcete študovať a váhate medzi rôznymi školami, kde majú danú špecializáciu alebo všeobecne si neviete vybrať, čo by ste chceli študovať? Máme preto pre vás pár tipov, ako si vybrať vysokú školu, ktorá bude pre vás tá správna.

Čo chcete študovať?

Ak si neviete vybrať čo by ste chceli študovať, zamyslite sa nad nasledovným:

  • Čo vás baví robiť?
  • Ktoré predmety vás bavili počas stredoškolského štúdia?
  • Je pre vašu vysnívanú kariéru dôležitý konkrétny titul a vzdelanie?

Na základe týchto otázok sa pokúste nájsť vysokú školu, ktorá zahŕňa predmety, ktoré vás bavia.

Miesto kde sa škola nachádza

Je pre vás dôležité aj konkrétne miesto, kde sa daná škola nachádza? Máte vybrané mesto do ktorého sa chcete presťahovať a vyberáte si školu v danom meste alebo je pre vás dôležitejšie, či je škola kvalitná a je vám jedno kde sa nachádza?

Pri výbere mesta v ktorom budete študovať je dôležité preskúmať aj externé faktory, nie len danú vysokú školu či univerzitu. Premyslite si kde budete bývať – má škola internát? Koľko v danom meste stojí byt na prenájom? Máte šancu si v danom meste nájsť brigádu?

Kvalita školy

Pokiaľ nejde na vysokú školu len preto, aby ste mali hocijaký titul, tak by ste si mali pozrieť aj akú kvalitu má daná škola. Rebríček hodnotenia slovenských vysokých škôl a univerzít si môžete pozrieť napríklad tu.

Tiež sa snažte zitiť, koľko je na danej škole profesorov.

Možnosti štúdia v zahraničí

Chcete potenciálne na nejaký čas vyskúšať štúdium v zahraničí? Zistite či školy, ktoré máte na zozname podporujú napr. Erasmus a do akých miest by sa mohli vďaka škole dostať. Čím viac miest bude mať škola na zozname, tým by ste mali mať väčšiu šancu niekam sa dostať. Na niektorých univerzitách sa na výmenné pobyty dostane len zopár vyvolených študentov a naopak niektoré ich do sveta vyšlú desiatky každý semester.

Kariérny úspech

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú je potrebné zvážiť je, ako vás môže univerzita pripraviť na budúcnosť. Pomôže vám naozaj vo vašej kariére alebo budete mať titul len na papieri? Niektoré školy majú spolupráce s rôznymi uznávanými firmami a vedia vám pomôcť či už s prácou počas školy alebo budete mať šancu dostať kvalitné pracovné miesto po ukončení štúdia.

Poraďte sa s bývalými študentmi

V ideálnom prípade sa pokúste nakontaktovať na niekoho kto študoval na školách ktoré zostali na vašom zozname. Ak niekoho takého nepoznáte priamo vy, popýtajte sa svojich známych, prípadne prehľadajte skupiny danej školy na sociálnych sieťach a skúste sa na niekoho nakontaktovať tam. Ľudia, ktorí danú univerzitu študovali vám budú vedieť poradiť najlepšie. Povedia vám či sa na danej škole viac zameriavajú na teóriu, písanie rôznych prác, či prax.

Pokiaľ stále neviete, čo by ste chceli študovať, nemusíte ísť na vysokú školu hneď ako zmaturujete. Pokúste sa nájsť si brigády, či ísť do zahraničia a snažte sa zistiť, čo vás baví robiť. Ročná pauza vám môže pomôcť rozhodnúť sa čo naozaj chcete.

A ak na školu chcete ísť a zistíte, že nebola tá pravá, vždy môžete skúsiť študovať aj niečo iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *