Ako si vybrať tému diplomovej práce?

Mnohým študentom robí výber témy diplomovej práce nemalý problém. Podľa čoho si teda vybrať dobrú tému diplomovej práce?

Téma diplomovej práce

Na väčšine vysokých škôl si môžete zvoliť buď z tém navrhovaných jednotlivými fakultami alebo si môžete navrhnúť vlastnú tému. Či už si zvolíte jednu alebo druhú možnosť, aká by vybraná téma mala byť?

  • Zvoliť by ste mali tému, ktorá vás zaujíma. Písať o niečom, čo vás baví bude v konečnom dôsledku najväčšou výhrou. Ak si vyberiete z tém ponúkaných na vašej fakulte takú, ktorá vás ničím nezaujme, je veľmi pravdepodobné, že pri písaní diplomovky budete stagnovať.
  • K témy by ste mali nájsť dostupné množstvo zdrojov. Ak už nejakú tému zvažujete, pozrite sa či k danej téme bolo napísaných dostatok kníh alebo odborných článkov. Taktiež zistite, či sa k danej literatúre viete dostať. Pre teoretickú časť práce budete potrebovať kvalitné podklady.
  • Školiteľ je tiež dôležitou súčasťou diplomovej práce. Výber školiteľa určite nepodceňujte. Je určite príjemnejšie písať diplomovú prácu pod taktovkou niekoho, kto vám naozaj bude vedieť poradiť. Ak zvažujete návrh vlastnej témy diplomovej práce, zamyslite sa ktorý profesor sa podobnej tematike venuje a pokúste sa ho čím skôr kontaktovať, či vám tému schváli. Každý profesor môže byť školiteľom len obmedzenému množstvu žiakov a tým dobrým sa miesta veľmi rýchlo zaplnia.
  • Vyberte si tému, ktorá bude mať prínos. Pokúste sa zvoliť aktuálne témy, ktorým môžete priniesť nové riešenia. Ak si vyberiete tému o ktorej sa už písalo mnoho krát, bude pre vás ťažšie vymyslieť niečo nové, aby diplomovka mala pridanú hodnotu. Dajte si však pozor na úplný opak, kedy by ste si vybrali tému pre ktorú ešte nebolo spracovaných dosť materiálov. Diplomová práca má obmedzený počet strán a na jej napísanie máte len určitý čas, preto dobre zvážte na aký veľký výskum si trúfate.
  • Diplomová práca ako základ pre budúce pracovné miesto. Ak už viete čo by ste po škole chceli robiť, pokúste sa tomu prispôsobiť aj výber témy diplomovej práce. Popri písaní diplomovky sa určite o danej téme dozviete veľa informácií, či už teoretických alebo praktických. Ak prídete na pohovor a preukážete, že ste sa o danú tému zaujímali a prípadne ste v praktickej časti prišli k zaujímavým záverom, určite budete  mať výhodu oproti ostatným konkurentom na vaše vysnívané pracovné miesto.
Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *