Ako si vybrať tému bakalárskej práce?

Každý študent vysokej školy sa raz dostane do bodu, kedy si musí zvoliť tému svojej bakalárskej práce. Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať jednoducho, pre mnohých je to v skutočnosti veľká dilema. Čo teda treba pri výbere témy zvážiť?

Aké témy si môžete pri bakalárskej práci zvoliť?

Pri voľbe témy bakalárskej práce máte zvyčajne na výber z dvoch možností:

  1. Zoznam tém bakalárskych prác poskytovaný školou. Každá vysoká škola zverejňuje zoznam tém bakalárskych prác pre konkrétny rok. V ideálnom prípade si z týchto tém zvolíte tú, ktorá vám je najbližšia a o ktorej máte viac informácii. Vždy je potrebné sledovať vopred dátum, kedy majú byť témy zverejnené, nakoľko jednu tému môže mať len obmedzený počet študentov (prípadne len jeden) a tým pádom sú často tie najobľúbenejšie veľmi rýchlo obsadené.
  2. Voľná téma u vybraného školiteľa. Študenti si môžu navrhnúť tému bakalárskej práce aj sami. Ak teda máte tému, ktorá vás zaujíma a chceli by ste o nej písať, pokúste sa opýtať školiteľov a nájsť na príslušnej fakulte takého, ktorý bude s vami spolupracovať na zvolenej téme. Ak ste už absolvovali predmet súvisiaci s danou tematikou, pokojne sa opýtajte profesora, ktorý vás vyučoval, či by vám robil školiteľa aj pred oficiálnym zverejnením tém vašou fakultou. Ak by aj práve on nechcel, pravdepodobne vám bude vedieť poradiť koho osloviť. Ak neviete na akého profesora sa obrátiť, môžete počkať na zverejnenie zoznamu a nájdite si profesorov, ktorí majú vypísané miesto na voľné témy vybrané študentmi. Potom sa snažte osloviť toho, kto vyučuje čo najpríbuznejší predmet.

Čo ak neviete o akej téme písať?

Nie každý má vybraný okruh tém o ktoré sa zaujíma a chcel by o nich aj písať svoju bakalársku prácu. Ak neviete o čom písať, zamyslite sa nad nasledovným:

  • Pozrite si aké predmety ste doteraz mali a vypíšte si tie, ktoré vás viac zaujali.
  • Prejdite si všetky seminárne práce, ktoré ste doteraz na škole písali a taktiež sa zamyslite, ktoré témy vás bavili viac a ktoré menej.
  • Inšpirovať sa môžete aj prácami, ktoré už boli napísané. Vyhľadajte si v systéme CRZP práce na okruhy tém,, ktoré sú vám blízke a pozrite si aké témy vám systém nájde. Vyhľadávať môžete napr. podľa fráz. Možno takto nájdete inšpiráciu o čom by ste sami radi písali.
  • Pozrite sa aké sú aktuálne témy vo vašom odbore. Prečítajte si zahraničné noviny, pozrite si naše aj zahraničné správy.
  • Viete už čo by ste chceli robiť v budúcnosti? Pokúste sa nájsť tému, ktorá bude prospešná aj pre vašu budúcu kariéru.

Na čo všetko pri výbere témy myslieť

Okrem nájdenia témy, ktorá by vás bavila a výberu vhodného školiteľa by ste sa pri voľbe témy bakalárskej práce mali zamyslieť aj nad nasledovným:

  • Dostatočné množstvo podkladov – vždy si vopred zistite či máte k dispozícií dostatočné množstvo zdrojov k vybranej téme a či máte k daným podkladom a literatúre prístup.
  • Dostupnosť praktických dát – ak chcete písať bakalársku prácu s praktickou časťou budete potrebovať robiť aj výskum. Popremýšľajte či k danej téme viete robiť vlastný výskum, prípadne či viete nájsť firmu s ktorou budete spolupracovať. Zistite si vopred či je daná spoločnosť ochotná poskytnúť vám dáta a informácie, ktoré budete potrebovať spracovať vo vašej bakalárskej práci.
  • Téma nie je príliš obšírna ani veľmi krátka – nakoľko majú záverečné práce stanovený minimálny aj maximálny počet strán, zamyslite sa už vopred či sa danou tematikou viete zmestiť do predpísaného rozsahu.

Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *