Ako si vybrať tému bakalárskej práce?

Každý študent vysokej školy sa raz dostane do bodu kedy si musí zvoliť tému svojej bakalárskej práce. Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať jednoducho, pre mnohých je to v skutočnosti veľká dilema.

Zvyčajne máte na výber z dvoch možností:

  1. Voľná téma u vybraného školiteľa – zvyčajne sa nájdu školitelia, ktorí sú ochotní akceptovať tému navrhnutú študentom.Ak teda máte tému, ktorá vás zaujíma, skúste sa popýtať školiteľov a nájsť na príslušnej fakulte takého, ktorý bude s vami spolupracovať na vami zvolenej téme.
  2. Zoznam tém – každá vysoká škola zverejňuje zoznam tém bakalárskych prác pre konkrétny ročník. V ideálnom prípade si z týchto tém zvolíte tú, ktorá vám je najbližšia a o ktorej máte viac informácii.Vždy je potrebné sledovať vopred dátum, kedy majú byť témy zverejnené, nakoľko jednu tému môže mať len obmedzený počet študentov (prípadne len jeden) a tým pádom sú často tie najobľúbenejšie veľmi rýchlo obsadené.

Na čo všetko pri výbere témy myslieť

Dostatočné množstvo podkladov – vždy si vopred zistite či máte k dispozícií dostatočné množstvo zdrojov k vybranej téme a či máte k daným podkladom a literatúre prístup.

Dostupnosť praktických dát  – pre praktickú časť je zvyčajne potrebná spolupráca s niektorou firmou. Zistite si preto vopred či je daná spoločnosť ochotná poskytnúť vám dáta a informácie, ktoré budete potrebovať spracovať vo vašej bakalárskej práci.

Téma nie je príliš obšírna ani veľmi krátka – nakoľko majú záverečné práce stanovený počet strán, zamyslite sa už vopred či sa danou tematikou viete zmestiť do predpísaného rozsahu.

Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *