Ako si vybrať destináciu na Erasmus?

Rozhodli ste sa, že je ten pravý čas odísť na nejaký čas do zahraničia a chcete vyplniť prihlášku na Erasmus. Je to skvelá celoživotná skúsenosť, preskúmate teda aké možnosti vaša univerzita ponúka. Ako si však vyberiete tú správnu možnosť pre seba? Aké faktory by ste mali brať do úvahy pred podaním žiadosti?

Univerzita

Samozrejme hlavnou časťou Erasmus pobytu by malo byť štúdium. Vyberte si preto univerzitu, ktorá má predmety podobné tým, ktoré by vás čakali cez daný semester, prípadne tiež také, ktoré vás zaujímajú ale na vlastnej univerzite vám chýbajú. Ak budú mať predmety na zahraničnej univerzite podobné zameranie ako tie na vašej domácej univerzite, mali by ste si neskôr ušetriť problémy so schválením známok a vyhnete sa opakovaniu predmetov po príchode domov.

Dĺžka Erasmus pobytu

Viete, že chcete ísť na čo najdlhšiu dobu? Alebo si naopak nie ste istý a radšej by ste skúsili vycestovať len pár mesiacov? Univerzity a vysoké školy majú zvyčajne v zozname partnerských univerzít uvedenú dĺžku pobytu – niektoré sú na jeden semester, niektoré na celý školský rok.

Veľkosť mesta

Pri výbere miesta vášho Erasmus pobytu, myslite aj na veľkosť zvoleného mesta. V menších mestách je zvyčajne silnejšia komunita „Erasmákov“.  Či už ide o Univerzitu, ktorých v menších mestách nebýva veľa a teda zvyčajne  stretnete takmer všetkých nových spolužiakov alebo o podniky v meste, ktoré si podelia dni na „Erasmus party“. Tým pádom máte zvyčajne väčšiu šancu stretnúť ľudí, ktorí sú na tom rovnako ako vy. Veľké mestá to majú naopak – stále sa v nich deje veľa vecí naraz a ľudia sa teda rozptýlia na rôzne miesta. Budete tu zas mať určite na výber viac programu a kultúrneho vyžitia sa a teda zaujímavých ľudí môžete postretávať pri vašich obľúbených činnostiach.

Jazyk

Ak študujete jazyky, asi vám to výber trochu uľahčí, respektíve obmedzí.  Ak sa chcete naozaj v jazyku zlepšiť, určite choďte do krajiny kde sa ním hovorí. Ak však jazyky neštudujete a chcete si zlepšiť angličtinu, vôbec sa nemusíte zameriavať na anglicky hovoriace krajiny. Mnohé univerzity majú predmety v angličtine a tento jazyk určite využijete aj pri komunikácií s ostatnými Erasmus študentmi.

Kultúra

Počas doby strávenej na študijnom pobyte vás bude čakať viacero výziev, jednou s nich je rozdielna kultúra. Snažte sa preto vybrať si krajinu, ktorá vás zaujíma a o ktorej sa chcete dozvedieť viac. Hľadajte krajinu v ktorej môžete vyskúšať nové veci, ktoré vás lákajú. Taktiež určite pri výbere myslite na miestnu kuchyňu.

Počasie

Milujete leto a najradšej by ste žili naveky pri mori alebo naopak chcete vyskúšať extrémnejšie podmienky na život? Skúste život surfera pri oceáne v Portugalsku, veľké mrazy vo Fínsku alebo každodenné bicyklovanie v Holandsku. Prípadne ak nechcete až takú veľkú zmenu, stále si môžete vybrať aj z krajín bližšie pri Slovensku.

Financie

Rôzne krajiny majú samozrejme rôzne podmienky na život. To sa týka aj financií, ktoré budete na život v danej krajine potrebovať. Nespoliehajte sa, že grant vždy pokryje 100% vašich výdavkov. Spravte si preto pre istotu prieskum základných výdajov, ktorým sa počas mesiacov strávených v zahraničí nevyhnete. Zamerajte sa najmä na mesačný nájom, cestovné a ceny potravín. Taktiež skontrolujte približné ceny leteniek do danej destinácie.

Možnosti na cestovanie

Pokiaľ by ste popri vašom Erasme chceli precestovať viac miest, prípadne krajín, zamerajte sa aj na tento faktor. Pozrite si aké sú možnosti vlakov a autobusov v danej destinácií, aby ste nemuseli napr. cestovať niekoľko hodín vždy do hlavného mesta a až odtiaľ pokračovať do ďalších destinácií.

Ak sa stále neviete rozhodnúť na 100%, nechajte to z časti na náhodu. Do prihlášky máte zvyčajne možnosť vyplniť 3 vybrané miesta. Neviete si vybrať či chcete zažiť zimu vo Fínsku alebo sa naopak opaľovať niekde v Španielsku? Dajte si do zoznamu miesto z každej z týchto krajín. A potom čakajte čo vám osud (respektíve Erasmus koordinátor) pridelí. Zvyčajne aj tak nezáleží na konkrétnom mieste, ale na ľuďoch, ktorých stretnete.

A ak vám hrozí, že by ste počas svojho Erasmus pobytu mali písať diplomovú alebo bakalársku prácu, radšej si Erasmus poriadne užite a s podkladmi pre záverečnú prácu vám pomôžeme.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *