Ako sa vyhnúť sporom so školiteľom diplomovej práce?

Školiteľ diplomovej práce vám môže byť počas procesu písania veľmi nápomocný, ale ak s ním nebudete vychádzať, môžete to s ním mať ťažké. Samozrejme, že nemusíte mať na všetko rovnaký názor ako váš školiteľ, avšak nemali by ste sa s ním púšťať do žiadnych veľkých sporov. Ako sa teda vyhnúť sporom so školiteľom, ale nepotláčať pri tom svoje názory? Základom je komunikácia. Vyhnite sa najmä nasledovným chybám:

Nedostatok komunikácie so školiteľom

Zásadnou chybou je vyhýbať sa školiteľovi kvôli tomu, že ste s písaním nepokročili. Je dôležité snažiť sa dodržiavať termíny, ktoré si so školiteľom dohodnete. Ak sa vám to nepodarí, radšej sa priznajte ale určite sa školiteľovi nevyhýbajte a neignorujte jeho emaily. Aj keď to nemusí byť príjemný rozhovor, je dôležité aby ste obaja vedeli na čom ste.

So školiteľom nemusíte vždy súhlasiť

Ak budete vždy so všetkým súhlasiť len preto, že sa chcete vyhnúť konfrontácií so školiteľom, môžete nakoniec sami sebe uškodiť. Školiteľ si môže myslieť, že k diplomovej práci pristupujete pasívne a vám sa nemusí páčiť čo napíšete. Ak máte na čokoľvek v diplomovej práci iný názor, vypočujte si aj názor školiteľa ale snažte sa mu vysvetliť aj svoj pohľad na vec. Dvaja ľudia spolu nemusia vždy súhlasiť, ale ak svoj názor vysvetlíte slušne a ideálne ho podporíte aj faktami, školiteľ by ho mal pochopiť.

Nepripravenosť na stretnutie so školiteľom

Na dohodnuté schôdzky so školiteľom sa vždy snažte poriadne pripraviť. Profesori sú zaneprázdnení a často nie ste jediným študentom, ktorému pomáhajú svojimi konzultáciami. Popri tom učia, skúšajú, píšu odborné články a majú ďalšie povinnosti. Na konzultácie sa teda pripravte a príďte s vopred stanovenými bodmi, ktoré si chcete so školiteľom prejsť.

Kritiku neberte osobne

Ak vám školiteľ niečo vytkne, neberte to hneď osobne. Ľudia majú často tendenciu uraziť sa a ihneď sa začať brániť. Školiteľ však svoje výčitky nemyslí zle. Zvyčajne má s danou tematikou oveľa viac skúseností a len vám chce poradiť. Vedieť prijať konštruktívnu kritiku je dôležité a vašej diplomovej práci to môže naozaj pomôcť.

Nezhody neriešte cez email

Ak s niečím so svojím školiteľom nesúhlasíte, neriešte to cez email. Snažte sa dohodnúť osobné stretnutie, na ktorom si poviete svoje pohľady na vec. Pri emailovej komunikácií si nemusíte správne vysvetliť ako daný človek niečo myslel. Napríklad taká veta „rád by som si s vami vašu diplomovú prácu prešiel osobne“ nemusí znamenať, že máte prácu zlú a je treba riešiť osobne nejaký problém a ani to, že vaša práca je výnimočne dobrá. Nájdite si čas, kedy sa stretnete a všetko si v kľude vydiskutujte.

Myslite na to, že školiteľ je tiež len človek. Ak sa s ním pokúsite vychádzať, určite sa odrazí v jeho posudku k diplomovej práci.

Podklady pre diplomovú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *