Tipy ako sa v záverečnej práci vyhnúť plagiátorstvu

Plagiátorovo sa na akademickej pôde považuje za vážny priestupok. Mohlo by vyústiť do nepríjemných obvinení, dokonca až k vylúčeniu z vysokej školy. Zatiaľ čo mnohí si myslia, že plagiátorstvo odkazuje len na kopírovanie viet z práce niekoho iného, ​​pravdou je, že existujú aj iné druhy plagiátorstva. Napríklad preformulovanie práce inej osoby, necitovanie zdrojov alebo dokonca predloženie už predloženej eseje inému profesorovi.

Plagiátorstvo nemusí byť vždy úmyselné, niektorí študenti sa ho dopustia aj omylom, pretože nevedeli ako záverečnú prácu písať. Ak je vašou nočnou morou obvinenie z plagiátorstva a odhalenie kopírovania systémom CRZP, prečítajte si nasledovné tipy, ako sa vyhnúť takémuto nepríjemnému obvineniu.

Pochopte tému o ktorej píšete

Keď si vopred naštudujete tému o ktorej sa chystáte písať, pochopíte, že nemusí byť jediným riešením kopírovať texty a myšlienky iných. Tému budete vedieť naformulovať svojimi vlastnými slovami a dodáte jej tak svoju pridanú hodnotu. Pokúste sa preto vyhradiť si vždy pred začatím písania práce čas na brainstorming a preštudovanie materiálov o danej téme.

Využite parafrázovanie

Sú chvíle, kedy je význam pôvodného zdroja práce dôležitejší ako presné znenie. V takýchto prípadoch je najlepšie parafrázovať, aby ste svoju záverečnú prácu nepopísali len citáciami. Parafrázovanie je citlivou záležitosťou a ak nie je vykonaná efektívne, môže to viesť k plagiátorstvu. Ako teda parafrázovať bez plagiátorstva? Trik spočíva v čítaní pôvodného diela a jeho dôkladnom pochopení tak, že ho môžete napísať úplne vlastnými slovami. Podstata by mala byť rovnaká, ale vaše slová musia byť originálne.

Používajte úvodzovky a citujte korektne

Niekedy je podstatné použiť aj presné slová pôvodného autora, v takýchto prípadoch využite citácie. Nezabudnite ich však vždy označiť úvodzovkami. Citácie si nenechávajte na poslednú chvíľu. Dajte si záležať aby ste ich zapísali správne. Neschopnosť správne uvádzať zdroje môže byť riskantná a môže viesť k plagiátorstvu. Citovaním zdrojov potvrdzujete, že pôvodnému autorovi pripisujete náležitý kredit.

Nechajte si vypracovať podklady

Niekedy je pre študenta najlepšie, ak si nechá s pokladmi pre záverečnú prácu pomôcť. Či už sa pri písaní práce zaseknete, alebo neviete ani začať kvôli svojmu nabitému programu. Existuje viacero služieb, ktoré vám s podkladmi pomôžu. Dôležité je vybrať si takú, pri ktorej môžete mať istotu, že podklady sú originálne, vypracované na mieru a v žiadnom prípade nehrozí, že budú plagiátom. Náš tím epodklady.sk vám s takýmito podkladmi rád pomôže, kontaktujte nás tu.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *