Ako sa sústrediť na písanie diplomovej práce?

Písanie diplomovej práce je pre veľa študentov veľmi náročné. Aby ste napísali kvalitnú prácu, musíte sa na ňu sústrediť. Nie je to jediné, čo budete potrebovať, ale je to dobrý začiatok. Čo teda pomáha pri sústredení sa na písanie diplomovej práce?

Píšte každý deň

Píšte každý deň – toto je pravdepodobne najdôležitejší tip. Vytvorenie kvalitnej diplomovej práce vyžaduje veľa úsilia a sústredenia. Je nereálne očakávať, že sami vytvoríte takýto komplexný dokument za pár dní. Oveľa lepší prístup (pre vašu prácu a vaše zdravie) je písať aspoň trochu každý deň. Je možné, že pred termínom odovzdania budete musieť písaním stráviť dlhé hodiny, no snažte sa čo najviac napísať čím skôr.

Využívajte svoj produktívny čas

Počas predošlých rokov štúdia ste už pravdepodobne zistili v ktorej časti dňa ste najproduktívnejší. Snažte sa tento čas využiť čo najefektívnejšie. Ak patríte k ranným typom, pokúste sa svojej diplomovej práci začať venovať hneď po raňajkách. Ak vám naopak ide učenie a písanie lepšie poobede alebo večer, využite tento čas. Samozrejme, že popri písaní záverečnej práce sa potrebujete venovať aj iným činnostiam a užiť si aj nejaké voľno. Pokúste sa však dohodnúť si stretnutia alebo sa venovať svojim záľubám v čase, kedy sa vám nepíše práve najlepšie.

Minimalizujte rozptýlenie

Existujú dva druhy rozptýlení: vnútorné a vonkajšie. Zbaviť  sa oboch môže byť ťažké, ale pre mnohých študentov je utlmenie ich vnútorných hlasov náročnejšie, než odbúranie vonkajších rozptýlení ako napr. internet a sociálne siete. Myseľ každého sa zaoberá aj svojimi problémami a je nerealistické očakávať, že budete sústrediť na 100% po celý čas. Snažte sa mať poruke papier, kde si zapíšete všetko čo vás napadne a netýka sa vašej diplomovky. Keď dopíšete, vrátite s k veciam, ktoré vás napadli a nemusíte sa stresovať, že ste na niečo zabudli.

Píšte aj keď nemáte nápady

Pokračujte v písaní, aj keď nemáte nápady. Počas písania vám začnú napadať rôzne myšlienky a nakoniec určite napíšete niečo dobré. Pokiaľ vás naozaj nič nenapadá, snažte sa aspoň napísať pár strán poznámok na papier. Písanie vám naštartuje myslenie a určite vám v hlave skrsnú nové nápady.

To isté platí aj keď sa vám nechce. Písať diplomovku sa vám pravdepodobne nebude chcieť nikdy. Dokonca aj najslávnejší autori v histórii mali každodenné problémy so spisovateľským blokom. Nečakajte na inšpiráciu. Namiesto toho sa ju pokúšajte hľadať. Počúvajte chvíľu hudbu, ktorá vás namotivuje alebo si pustite krátke videá. Keď sa dobre inšpirujete, začnú slová prichádzať samé od seba.

Majte cieľ diplomovej práce stále na očiach

Stanovte si vhodný cieľ diplomovej práce a napíšte si ho niekde, kde naňho budete stále vidieť. To, že sa naňho pozriete niekoľko krát denne vám pomôže zvýšiť svoju sústredenosť.

Zmeňte prostredie

Choďte písať niekde inde. Zmena môže byť prospešná, aj keď jej účinok je dočasný. Niekedy môže pomôcť zmena miesta (prejdite do parku, kaviarne, k rodičom…) alebo zmena metódy (píšte perom, ceruzkou, na tablet alebo do iného textového dokumentu).

Merajte si ciele

Stanovte si osobný cieľ – napr. napísať 500 slov a potom si dať prestávku. Odmerajte si koľko vám napísanie týchto slov zabralo času a všetky výsledky si zapisujte do tabuľky. Pocit pokroku a zlepšovania je pre mnohých ľudí skvelým motivačným faktorom.

Nepíšte prácu podľa poradia kapitol

Ak ste si mysleli, že musíte začať s abstraktom, potom s úvodom, potom s kapitolou jedna, druhou kapitolou a tak ďalej až po záver, tak ste na omyle. Toto je najhorší spôsob, ako napísať svoju prácu a máte takto najväčšiu šancu, že sa pri písaní zaseknete a nebudete vedieť ako pokračovať.

Nezačínajte písať svoju prácu abstraktom. Nechajte si ho pokojne až na koniec. Nezačínajte ani najťažšou kapitolou. Môže vás to demotivovať a vzdáte sa lebo si jednoducho budete myslieť, že na to nemáte. Vyberte si časť v ktorej sa viete najlepšie zorientovať a začnite práve s ňou. Ostatné sa vám potom už bude len postupne nabaľovať do finálnej podoby.

A nakoniec, ak vám nič z tohto nepomôže sústrediť sa, alebo sa jednoducho rozhodnete radšej sústrediť na niečo iné – podklady pre diplomovú prácu vám radi vypracujeme aj my.

Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *