Ako sa pripraviť na písanie diplomovej práce?

Diplomová práca je zavŕšením niekoľkoročného magisterského či inžinierskeho štúdia. Na túto poslednú skúšku pred získaním titulu sa treba pripraviť. Nikto predsa nechce prísť o titul len kvôli nezvládnutej diplomovej práci. Máme pre teba niekoľko tipov ako sa najlepšie pripraviť na písanie diplomovej práce.

1.    Premysli si tému diplomovej práce

Jedným z najdôležitejších krokov pri písaní diplomovej práce je výber jej témy. Ak si vyberieš tému, ktorá ťa baví alebo o nej máš prehľad, určite ťa písanie bude baviť viac, ako keď si necháš tému, ktorá ti len tak pripadne. Zisti si kedy budú zverejnené témy, ktoré ponúka tvoja fakulta a na tento dátum naozaj striehni. Zaujímavé témy si rýchlo študenti rozdelia a potom zvyknú zostať tie, ktoré nikoho nebavia. Prípadne si vopred premysli vlastnú tému a zisti, ktorí profesori by ti mohli robiť školiteľa.

2.    Vyhľadaj zdroje diplomovej práce

K dobrej príprave na písanie diplomovej práce patrí aj vyhľadávanie zdrojov. Zisti si kde vieš zohnať aké knihy. Skontroluj školskú knižnicu, mestské knižnice a v neposlednom rade aj internet. Mnohé knihy určite nájdeš aj online a nebudeš na ne musieť minúť kopu peňazí. Nezabúdaj aj na zahraničnú literatúru v ktorej pravdepodobne nájdeš oveľa viac informácií. O tom ako nájsť najlepšie zdroje diplomovej práce si môžeš prečítať samostatný článok tu.

3.    Výskumné metódy v diplomovej práci

Zamysli sa vopred aj nad tým, aké výskumné metódy v diplomovej práci využiješ. Čo chceš v diplomovej práci skúmať a ako dlho ti výskum môže trvať? Nemusíš vedieť o čom bude výskum do podrobna ale zamyslieť sa, či chceš robiť dotazník, porovnávať názory iných autorov, navrhovať zlepšenia pre konkrétnu firmu alebo niečo úplne iné určite neuškodí.

4.    Štruktúra a formálna úprava diplomovej práce

Vopred si naštuduj akú má mať diplomová práca štruktúru a aká má byť jej formálna úprava. Formálnu úpravu odporúčame dodržiavať od začiatku. Budeš tak mať ihneď predstavu ako daná stránka práce bude vyzerať a vyhneš sa nastavovaniu zbytočností tesne pred odovzdávaním práce. Tiež si ihneď označuj citácie či parafrázy, lebo nie je nič otravnejšie ako ich dohľadávať neskôr.

5.    Písať začni načas

Toto je vec, ktorá sa väčšine študentov ľahšie hovorí ako plní, avšak ak si chceš ušetriť veľkú porciu stresu, začni písať diplomovú prácu radšej skôr ako neskôr. Neodkladaj písanie kým budeš presne vedieť čo chceš písať. Radšej začni pomaly a jednotlivé kroky prídu časom. Prácu nemusíš písať tak, ako za sebou majú jednotlivé časti nasledovať. Pokojne píš tie časti na ktoré máš práve pripravené materiály alebo na ktoré máš náladu. Vždy je lepšie písať čokoľvek ako sa zaseknúť na jednej časti a vystresovať sa z nej. Odporúčame si postupne vytvárať aj osnovu, ktorá písanie uľahčí.

6.    Rozptýlenie preč

Zvykni si na to, že keď sa chceš sústrediť na diplomovú prácu, daj preč všetky okolité rozptýlenia. Vypni si sociálne siete, telefón polož ďaleko od seba. Ak budeš každých pár minút klikať do mobilu, zbytočne tým zabíjaš čas a neprídeš na nič prospešné pre tvoju prácu.

Podklady pre diplomovú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *