Ako sa pripraviť na obhajobu diplomovej práce

Diplomovku ste úspešne dopísali, vytlačili aj odovzdali, avšak stále vás čaká jej obhajoba? Ako sa pripraviť na obhajobu diplomovej práce, tak aby ste ju bez problémov zvládli?

Diplomovú prácu si pred obhajobou prečítajte

Medzi odovzdaním diplomovej práce a jej obhajobou prejde istá doba bez ohľadu na to, či ste ju odovzdali medzi prvými alebo si to nechali na poslednú chvíľu. Nezabudnite si preto pred obhajobou celú diplomovú prácu prečítať. V práci sa tak opätovne lepšie zorientujete a budete lepšie pripravení odpovedať na otázky od skúšobnej komisie.

Odpovede na otázky od oponenta

Oponent diplomovej práce zvykne do svojho posudku okrem hodnotenia zahrnúť aj doplňujúce otázky. Vašou výhodou je, že posudok dostanete minimálne 3 dni pred obhajobou. Na otázky od oponenta sa preto môžete kvalitne pripraviť. Ak vás niektoré otázky zaskočia, budete mať stále dostatok času na vyhľadanie správnych odpovedí, prípadne získanie rád od školiteľa. Ak vám položia otázky, ktoré ste už zodpovedali v práci, pripravte si odpoveď aj tak, avšak môžete samozrejme povedať, že ste danú vec už spomenuli v diplomovke.

Príprava prezentácie na obhajobu diplomovej práce

Pri obhajobe diplomovej práce môžete využiť aj prezentáciu v Powerpointe. Pripravte si preto prezentáciu, ktorá vám pri obhajobe pomôže. Celá obhajoba by mala trvať okolo 15 minút, preto si spravte prezentáciu, ktorá nepresiahne 10 minút. Zvyšný čas budete potrebovať na zodpovedanie otázok od komisie. Ak by vaša prezentácia trvala príliš dlho, mohlo by sa stať, že vás komisia stopne a nestihnete povedať najdôležitejšie body. Viac o tom ako pripraviť celú prezentáciu k obhajobe diplomovej práce, si môžete prečítať tu.

Nespoliehajte sa na známku od školiteľa a oponenta

Školiteľ aj oponent vám navrhnú známku za vašu diplomovú prácu. Pred obhajobou sa však na tieto známky nespoliehajte. Ak vám napr. školiteľ dal A a oponent C, nemusíte po obhajobe automaticky dostať priemernú známku, a teda B. Aj pri horších známkach máte stále šancu komisiu presvedčiť, že vaša práca je kvalitná a že si zaslúžite lepšiu známku. Naopak však ale môžete svoju známku aj pokaziť, ak nebudete vedieť odpovedať na otázky od komisie. Hlavne však nestresujte ak nebudete vedieť nejakú maličkosť, komisia vám to vie odpustiť, potrebuje však vidieť, že máte vo svojej diplomovke naozaj prehľad.

Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *