Ako sa efektívne učiť doma?

V momentálnej situácií kvôli pandémií koronavírusu COVID-19 prešli vysoké školy na dištančnú formu štúdia. Pravdepodobne teda máte niektoré prednášky formou prezentácií cez internet a niektoré témy si budete musieť naštudovať sami. Určite máte doma mnoho vnemov, ktoré vás rozptyľujú. Máme preto pre vás zopár tipov, ako sa efektívne učiť aj z domu.

Zistite kedy sa vám najlepšie študuje

Teraz máte ideálny čas na to, aby ste zistili kedy sa vám najlepšie študuje. Vyhovuje vám viac ráno skoro vstať, pustiť sa do štúdia a poobede mať voľno? Alebo radšej strávite celé doobedie pri seriáloch alebo knihách a do učenia sa pustíte až neskôr? Zrejme už nikdy nebudete mať viac možností kedy si môžete vyskúšať samovoľne rozplánovať takmer celý deň, tak smelo do toho. Zistite ako vám to ide najlepšie.

Vytvorte si návyky a dodržujte rozvrh

Veľmi dôležitým faktorom je vytvorenie si rozvrhu, ktorý budete dodržiavať. Spravte si prehľad online prednášok, ktoré vás počas týždňa čakajú. Následne si spravte zhrnutie predmetov a tém, ktoré by ste si mali v priebehu týždňa prejsť sami. Je na vás či sa chcete jeden deň venovať jednému predmetu a ďalší deň inému, alebo si radšej každý deň vyhradíte po hodine na rôzne predmety. Naučte sa ale reálne dodržiavať svoj rozvrh. Byť organizovaný a disciplinovaný je nevyhnutnosťou. Nezabudnite si však plánovať aj prestávky. Rovnako ako keby ste boli v škole kde máte pauzy medzi prednáškami a cvičeniami, váš mozog potrebuje prestávku aj doma. Pri tvorbe svojho rozvrhu rátajte aj s pauzami a dodržiavajte aj tie.

Využívajte to-do listy

Používajte aplikácie v ktorých si stanovíte svoje ciele. Využiť môžete napr. Todoist alebo Trello. Značte si sem vaše naplánované úlohy a nezabudnite k nim priradiť vždy aj deadline. Bude vás to viac motivovať naozaj si splniť svoje povinnosti. Ak ich nespravíte v stanovenom termíne, budú vám chodiť notifikácie koľko dní už s danou úlohou meškáte. V škole ste totiž nútení priamo sa zúčastniť niektorých prednášok, alebo vám spolužiaci mnoho úloh pripomenú. Ak ste však sám doma, musíte si svoje úlohy lepšie zorganizovať a všetko si značiť.

Nespoliehajte sa na svoju rýchlosť

Možno si poviete, že keď nebudete musieť sedieť hodinu na prednáške, všetko sa sami naučíte rýchlejšie. Nemusí to však byť pravda. Práve naopak. Niektoré predmety môžu byť pre vás bez vysvetlenia profesorom ešte ťažšie. Nechajte si tak na každú tému dostatok naplánovaného času. Ak ju nakoniec naozaj zvládnete rýchlejšie, prinajhoršom si predĺžite prestávku.

Vytvorte si priestor na štúdium

Spravte si na štúdium priestor. Pokúste sa neučiť chvíľu v posteli, chvíľu pri TV a podobne. Nájdite si priestor, na ktorom sa viete najlepšie sústrediť a snažte sa pravidelne učiť práve na tomto mieste. Ideálne by ste mali sedieť pri stole. Svoj priestor si môžete spríjemniť aj fotkami, motivačnými citátmi alebo čímkoľvek, čo vás tam udrží.

Spojte sa online so spolužiakmi

Stanovte si so spolužiakmi čas kedy si zavoláte. Ideálne si volajte aj s možnosťou videa cez Skype, WhatsApp, Messenger alebo iné appky. Vytvorte si takto rôzne študijné skupiny v ktorých si preberiete rôzne témy, ktorým ste možno úplne neporozumeli. Mnohí ľudia majú teraz pocit, že sú na veľa vecí sami a verte nám, veľa spolužiakov bude rado ak sa s nimi takto spojíte. Samozrejme nezabúdajte s kamarátmi komunikovať aj mimo školských povinností a vo voľnom čase si volajte len tak pre radosť.

Zbavte sa rušivých momentov

Pokúste sa počas vyhradeného času sústrediť len na štúdium. Nechajte mobil mimo vášho dosahu, aby ste ho stále nekontrolovali. Rovnako ako by ste si počas väčšiny prednášok nepustili k učeniu seriál, nerobte to ani doma. Snažte sa minimalizovať všetko, čo vás popri štúdiu môže rušiť. Ak ste sa vrátili bývať k rodičom, prejdite si s nimi rozvrh, ktorý ste si vytvorili a poproste ich aby vás v daných hodinách nerušili.

Pozrite si tiež tento zoznam najužitočnejších appiek pre študentov. Možno zistíte, že pri samoštúdiu sa vám mnohé budú hodiť.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *