Ako sa čokoľvek lepšie naučiť?

Tiež máte spolužiakov, ktorí vyzerajú, že všetko bez problém zvládajú? Na prednáškach sa vedia zapojiť do debaty a všetky školské projekty majú načas? Títo ľudia už pravdepodobne našli svoj ideálny spôsob ako sa učiť.

Každý človek má iný spôsob, ktorý mu pri učení vyhovuje. Niekto sa učí vizuálne – potrebuje vidieť, ako sa veci robia. Niektorí si zas lepšie pamätajú audio – stačí počuť prednášky a zapamätajú si toho veľa. Ďalší ľudia si píšu poznámky alebo sa učia na vlastných skúsenostiach. Popri zisťovaní aký typ žiaka ste však vyskúšajte nasledovné triky, ktoré by vám mali pomôcť lepšie sa učiť.

Opakovanie

Toto funguje už od základnej školy kde ste si napr. vybrané slová museli viac krát opakovať, až pokiaľ ste si ich zapamätali. Je vedecky dokázané, že opakovanie vášmu mozgu pomôže uložiť všetky informácie.

Porovnávanie

Uložte si svoje predchádzajúce eseje, iné školské práce a ak sa dá, tak aj ich hodnotenia. Budete si tak vedieť porovnať čo profesori ocenili a čo sa im naopak nepáčilo.

Štúdium v skupine

Nie nadarmo sa hovorí „viac hláv, viac rozumu“. Pokiaľ nejakému predmetu nerozumiete, pokúste sa usporiadať spoločné štúdium, do ktorého zahrniete ľudí, ktorí vám danú tému vedia vysvetliť rovnako ako ľudí, ktorí tomu nerozumejú. Spoločne prídete na otázky a odpovede, ktoré by vám samostatne trvali oveľa dlhšie.

Pokúste sa tiež naučiť to čo ste už vy pochopili ostatných. Tento proces sám o sebe pomáha upevniť nové znalosti vo vašom mozgu.

Píšte si poznámky (ideálne rukou)

V dnešnej dobe si mnohí študenti poznámky už len fotia na mobil (ak vôbec aspoň to).  Vďaka písaniu poznámok budete viac pozornosti venovať aj počúvaniu prednášky a ak viac počúvate, mali by ste si toho aj viac pamätať. Je vedecky dokázané, že pri písaní poznámok rukou sa viac zamýšľate čo píšete a snažíte sa veci zapísať vlastnými slovami, pričom váš mozog musí viac pracovať.

Nahrajte si prednášky

Už takmer každý mobil má funkciu diktafónu. Skúste si niektoré prednášky nahrať a vrátiť sa k nim neskôr. Vypočujete si tak všetky informácie aspoň 2x a všetkému lepšie porozumiete.

Učte sa v krátkych intervaloch

Vedci odporúčajú učiť sa v intervaloch medzi 30 až 50 minút. Po každom takomto intervale si spravte cca 10 minútovú pauzu a venujte sa niečomu inému. Ak si nedáte po 50 minútach pauzu, pre váš mozog už bude príliš náročné pamätať si ďalšie informácie.

Zastavte multitasking

Po mnoho rokov sa predpokladalo, že ľudia ktorí robia viac vecí naraz majú výhodu nad tými, ktorí tak neurobili. Ak však budete praktizovať multitasking aj pri učení, bude oveľa menej efektívne. Pri prechádzaní z jednej činnosti na druhú sa budete učiť pomalšie, menej efektívne a robiť viac chýb. Pokúste sa teda sústrediť svoju pozornosť len na danú úlohu a plne sa jej venujte počas vymedzených 50 minút.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *