Ako prežiť skúškové obdobie?

Dokonca aj tí najlepší študenti často zistia, že je ťažké zvládnuť tempo na konci semestra. Pritom je to obdobie kedy by ste zo seba mali dostať to najlepšie. Prečítajte si nasledovné tipy ako prežiť cez skúškové obdobie.

Vytvorte si študijný plán

Všetko začína s dobrým študijným plánom. Uistite sa, že vaše poznámky sú kompletné pred začiatkom obdobia keď sa naozaj potrebujete začať učiť. Budete tak môcť zamerať všetku svoju pozornosť na ukladanie materiálu do vašej pamäti a nie na vyvolávanie spolužiakom, kto má chýbajúce časti. Urobte si realistický plán pre samotné skúškové obdobie. Spíšte si všetky skúšky a pokúste sa odhadnúť koľko času potrebujete na ktorý predmet. Môžete si napr. prerátať koľko stránok chcete prejsť každý deň. Zapíšte si však aj mimoškolské aktivity, ktoré chcete stihnúť v tomto období. Všetko zvládnete lepšie ak do plánu zahrniete aj tréningy, prípadne akcie ktoré nemôžete vynechať.

Hovorte o svojich plánoch ostatným

Informujte ľudí okolo vás o vašich plánoch. Povedzte ostatným, kedy sú vaše skúšky a kedy sa budete pripravovať, aby si to zapamätali. Vaši priatelia, prípadne spolubývajúci by nemuseli organizovať párty práve v tieto dni.  Vaša rodina by vás nemala obťažovať domácimi prácami v rozhodujúcom momente. A nebojte sa povedať nie lákavým, ale neplánovaným výletom alebo udalostiam.

Nájdite svoj študijný rytmus

Pokúste sa nájsť študijný rytmus, ktorý vám vyhovuje. Niektorí ľudia študujú lepšie ráno alebo počas dňa, zatiaľ čo iní preferujú večer. Zistite, čo vám najlepšie vyhovuje. Či tak alebo onak, nezabudnite na dostatok spánku a urobte si vždy nejaký čas aj na relax. Snažte sa urobiť niečo čo vás baví každý večer predtým, než idete spať. Potom počas dňa budete mať niečo, na čo sa môžete tešiť.

Nájdite svoje študijné miesto

Premýšľajte o tom, kde sa vám najlepšie študuje. Najlepšie je študovať v tichom prostredí bez rozptýlenia, kde nebudete rušení. Knižnica je skvelé miesto pre niektorých ľudí, ale nie pre všetkých. Možno ste typ, ktorý sa radšej sám zavrie vo svojej izbe alebo naopak, potrebujete študovať so svojimi spolužiakmi.

Príďte včas avšak nie priskoro

V deň skúšky je samozrejme potrebné prísť načas. Dajte si však pozor aby ste neprišli priskoro. Ak v škole strávite priveľa času pred skúškou so svojimi vystresovanými spolužiakmi, je veľká pravdepodobnosť, že stres prenesú aj na vás. Viac o tom, ako zvládnuť stres si môžete prečítať tu. Nie je dobré porovnávať odpovede so svojimi spolužiakmi po skúške: je pravdepodobné, že sa vrátite domov zbytočne znepokojený.

Využívajte technológie efektívne

Namiesto neustáleho kontrolovania Facebooku alebo Instagramu môžete telefón, tablet alebo počítač využiť radšej oveľa efektívnejšie. Existuje mnoho aplikácií, ktoré vám pri učení môžu pomôcť. Viac si o nich môžete prečítať tu. Prípadne využite aj zaujímavé rozšírenia pre Google Chrome.

Venujte pozornosť tomu čo neviete

Učivo máte vždy rozdelené na 3 kategórie – to čo viete, to čo ako-tak viete ale stále máte medzery a to čo neviete vôbec. Namiesto toho aby ste si stále opakovali časti, ktoré ovládate, venujte sa radšej tomu čo vôbec neviete. Musíte zistiť svoje medzery predtým, ako to spraví váš profesor.

Pátrajte po starých testoch

Pokúste sa vypátrať testy z minulých rokov, prípadne aj z iných škôl. Hľadajte na internete alebo sa spýtajte študentov z vyšších ročníkov. Takýto test vám ukáže na čo sa profesor zameriava a môžete si na ňom otestovať svoje schopnosti. A nikdy neviete – možno sa mu práve tento rok nebude chcieť vytvárať nový.

Využívajte pred-termíny

Pokiaľ máte možnosť ísť na pred-termíny, pokúste sa ich aspoň pár využiť. Profesori často vedia, že ste nemali až toľko času na prípravu a niektorí dajú jednoduchšie otázky. A ak nie, aspoň zistíte či ste dostatočne pripravený alebo kde máte medzery a dobehnete ich do ďalšieho termínu skúšky.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *