Ako napísať dobrý životopis pre študenta?

Chceli by ste si popri škole nájsť prácu alebo stáž? Priemerný zamestnávateľ zvyčajne strávi nad životopisom len zopár sekúnd, kým vyhodnotí či si ho aj prečíta, alebo skončí v koši. Ako teda napísať skvelý študentský životopis?

Nie je to len o skúsenostiach

Pri písaní životopisu je najdôležitejšie naučiť sa, ako sa predať. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť, čo predávate. Vytvorte zoznam všetkých vecí, v ktorých ste dobrý, bez ohľadu na to, či ide o „profesionálne“ vlastnosti alebo nie. Každý predsa raz začínal bez relevantných pracovných skúseností. Potom skúste veci v ktorých ste dobrý, priradiť k vlastnostiam dôležitým pre zamestnávateľa.

Idú vám kolektívne športy? Vašou dobrou vlastnosťou teda určite bude tímová práca a vytrvalosť. Píšete blog? Ste kreatívny a dobrý v písomnej komunikácií. Ste obľúbený a všade kam prídete máte veľa kamarátov? Tak to budete zrejme komunikatívny. Robíte spolužiakom úlohy v exceli alebo doučujete matiku? Opíšte svoje technické a logické zručnosti.

Nezabudnite na „samozrejmé“ schopnosti

Máte vodičský preukaz? Viete použiť množstvo softvérových balíkov? Viete pracovať so sociálnymi médiami? Absolventi často vynechávajú zručnosti, ktoré zamestnávatelia hľadajú, pretože si myslia, že sú samozrejmé alebo nedôležité.

Ak viete robiť čokoľvek, čo by mohlo byť užitočné pre prácu, ktorú sa snažíte získať, nezabudnite to zahrnúť do životopisu. Prospešné sú najmä počítačové programy, ktoré ovládate alebo jazyky, ktorými sa viete dohovoriť. (Nemusíte ich ovládať na 100%, avšak nikdy neklamte, lebo zamestnávateľ si to vie zvyčajne veľmi rýchlo otestovať.)

Zahrňte aj dobrovoľnícke a mimoškolské aktivity

Len preto, že ste neboli za niečo zaplatení, neznamená to, že ste nemohli získať cenné zručnosti. Uveďte svoje dobrovoľnícke úlohy tak, ako by ste popisovali pracovné skúsenosti – podrobne popíšte dĺžku dobrovoľníckej práce, príslušné úlohy, ktoré ste vykonali a zručnosti, ktoré ste rozvinuli. Ak ste napríklad písali do školských novín, alebo pomáhali s organizáciou školských akcií, je takáto skúsenosť mnohokrát relevantnejšia ako to, že ste pracovali v reštaurácii s rýchlym občerstvením.

Odlíšte svoj životopis

To čo máte v životopise napísané, je samozrejme nesmierne dôležité. Veľmi vám však vie pomôcť aj keď ten svoj odlíšite od ostatných. Pohľadajte na internete inšpiráciu a pokúste sa spraviť dizajn, ktorý na prvý pohľad zaujme. Buď si môžete priamo stiahnuť niektorú zo šablón ponúkaných na rôznych stránkach, alebo poproste kamarátov, ktorí vedia robiť v grafických programoch nech vám s úpravou pomôžu. Prípadne si nájdite niečo jednoduchšie a pomocou maličkostí ako zmenené písmo a upravená štruktúra stránky, si viete životopis upraviť aj sami.

Štruktúra životopisu

Na zaujatie potrebujete maximálne 2 A4 strany. Nechcete predsa skončiť so zle štruktúrovaným životopisom, so zbytočnými informáciami, ktorý ihneď skončí v koši. Ďalej by mal obsahovať:

 1. Kontaktné údaje
 2. Vzdelanie
  • Tu uveďte ako prvé najvyššie dosiahnuté vzdelanie (napr. univerzita + fakulta), spolu s rokmi v ktorých ste danú inštitúciu navštevovali. Ak už máte nejaký titul, spomeňte ho samozrejme tiež.
  • Ak ste absolvovali zahraničné štúdium (Erasmus a podobne), uveďte krajinu, univerzitu a spôsob akým ste štúdium ukončili (diplom, skúšky atď.)
  • Pokiaľ ešte nemáte skúsenosti s prácou na podobnej pozícií, ale mali ste v škole predmety, ktoré sú pre pozíciu podstatné, môžete ich spomenúť, rovnako ako projekty súvisiace s prácou o ktorú sa uchádzate.
 3. Predošlé zamestnanie
  • Pokiaľ máte predošlé pracovné skúsenosti, vypíšte ich od najnovších po najstaršie. Stručne zhrňte čo ste na ktorej pozícií robili (snažte sa vybrať najmä činnosti relevantné aj pre pozíciu na ktorú sa hlásite.)
  • Taktiež sa píše aj doba, ktorú ste na danej pozícií strávili, avšak na to si dajte pozor. Pokiaľ na každej pozícií vydržíte ledva pár mesiacov, nerobí to dobrý dojem (jedine, že by išlo o stáže, ktoré majú vopred stanovenú dobu trvania).
  • V tejto sekcii môžete spomenúť aj vaše dobrovoľnícke činnosti.
 4. Ostatné schopnosti
  • Sem patria všetky schopnosti, ktoré môžu zamestnávateľa zaujať – PC programy, jazyky, online školenia, kreativita, logika a podobne.
 5. Záujmy
  • Táto časť nie je povinná a väčšina vašich záujmov ani zamestnávateľa nebude zaujímať. Na druhej strane, ak si ju dobre premyslíte, viete aj tu ukázať svoj charakter a odlíšiť sa od ostatných.

Tipy na záver

 • Životopis sa snažte vždy prispôsobiť pozícií na ktorú sa hlásite. Prejdite si web stránku a sociálne siete firmy do ktorej sa chcete dostať, zistite aké majú firemné hodnoty a pokúste sa ich zahrnúť do svojho CV.
 • Skontrolujte si gramatiku a preklepy – v životopise vyzerajú veľmi neprofesionálne a pre viacero druhov práce je dobrá gramatika základom. Ak si chcete byť istý, že v CV nemáte žiadne chyby, pošlite nám ho na korektúru.
 • Udržujte vety a odseky krátke a prehľadné. V tom množstve životopisov nikoho nebaví čítať vašu životnú esej.
 • Pokiaľ si do životopisu chcete dať fotku, ubezpečte sa že je naň vhodná. Ak si máte dať fotku z party alebo ako sa zabávate na dovolenke, radšej ju vynechajte.
 • Uložte finálnu verziu životopisu ako pdf. Nikto v ňom nebude môcť nič zmeniť a zabezpečíte tak, že sa nepokazí formátovanie otvorením na inom type zariadenia.
Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *