Ako napísať dobrý úvod bakalárskej práce?

Pre mnohých ľudí je najťažšie s bakalárskou prácou začať a napísať jej úvod. Písanie úvodov môže byť zastrašujúce. Často nie je jasné, čo je potrebné do úvodu zahrnúť a ako urobiť dobrý prvý dojem pre čitateľa. Ak sa cítite zaseknutí v tomto bode a neviete, ako začať, tento článok vám môže pomôcť.

1.     Hlavne začnite

Ak si aj nie ste istí čo všetko budete chcieť do úvodu bakalárskej práce v konečnom dôsledku zahrnúť, napíšte si k nemu aspoň základné body. Zo začiatku tento text vôbec nemusí byt kvalitný, vždy sa k nemu môžete vrátiť a upraviť ho podľa potreby.

2.     Kto je vašim čitateľom?

Pri písaní úvodu bakalárskej práce sa zamyslite kto bude jej čitateľom. Váš prvý a najdôležitejší čitateľ je profesor, ktorý prácu hodnotí. Dôležitá je tiež komisia, ktorá bude prácu posudzovať a bude zodpovedná to, či sa dopracujete k titulu. Mali by ste zvážiť aj čitateľov vašej práce, ktorí nie sú odborníkmi vo vašom odbore. Práve kvôli nim by práca mala byť čo najjasnejšia a všetky pojmy vysvetlené.

3.     Upútajte pozornosť

Prvé vety práce sú rozhodujúce. Pri spätnom pohľade na svoj vlastný výskum, koľko článkov ste preskočili len preto, že ste si prečítali prvých pár viet, ktoré vás vôbec nezaujali? Urobte si zoznam toho, čo je na vašej téme zaujímavé. Existujú nejaké súčasné udalosti alebo kontroverzie, ktoré by mohli byť pre váš úvod zaujímavé? Začnite obšírnejšie a potom sa zúžte na svoju konkrétnu tému a cieľ.

4.     Poskytnite prehľad témy

Dajte čitateľovi vedieť, aký je účel vašej bakalárskej práce. Nezabudnite uviesť nasledujúce body:

  • Stručne opíšte motiváciu prečo ste si danú tému zvolili
  • Stručne popíšte samotnú tému
  • Vysvetlite aktuálnu situáciu na Slovensku aj vo svete týkajúcu sa témy
  • Vysvetlite praktický význam vášho výskumu
  • Aký je hlavný a čiastkový cieľ bakalárskej práce

5.     Náhľad kľúčových bodov

V úvode bakalárskej práce by ste čitateľovi mali ukázať akým smerom sa vaša práca bude uberať a poskytnúť mu kľúčové body celej práce. Neprezraďte však hneď všetko. Vaše najzaujímavejšie zistenia a porovnania si nechajte až do jadra a výskumu a ich zhrnutie do záveru bakalárskej práce.

Podklady pre bakalársku prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *