Ako nájsť najlepšie zdroje pre diplomovú prácu?

Väčšina vysokých škôl na Slovensku vyžaduje aby ste v  diplomovej práci pracovali a čerpali informácie približne z 30 zdrojov. Kde však hľadať naozaj kvalitné zdroje?

Knižnica ako zdroj informácií

Knižnica pravdepodobne každému študentovi napadne ako prvá možnosť. Do knižnice sa oplatí zavítať čím skôr, nakoľko knižky majú len v obmedzenom množstve a ak si písanie diplomovej práce necháte na poslednú chvíľu, veľmi pravdepodobne už kniha bude u niekoho z vašich spolužiakov. V knižnici si však určite spravte prehľad, o tom aké knihy k vašej téme majú.

Hotové diplomové a bakalárske práce

Inšpirovať sa môžete aj v diplomových alebo bakalárskych prácach, ktoré už iní študenti odovzdali v minulosti. Avšak využite ich naozaj len ako inšpiráciu, nakoľko systém CRZP by odhalil čokoľvek by ste z nich opísali. Ak nájdete diplomovky na témy podobné tej vašej, oplatí sa minimálne pozrieť si zoznam použitej literatúry, a teda zistiť aké zdroje využili ľudia, ktorí už danú tému spracovali. Môžete takto objaviť naozaj zaujímavú literatúru alebo články, ktoré by vám ináč nenapadli.

Školiteľ ako zdroj informácií

Pri hľadaní zdrojov pre vašu záverečnú prácu nezabúdajte aj na vášho školiteľa. Keď už sa niekto podujme byť školiteľom na konkrétnu tému, mal by mať o nej aj značný prehľad. Je preto možné, že vám bude vedieť priamo odporučiť kvalitnú a nápomocnú literatúru, prípadne ľudí ktorých sa vám oplatí vyhľadať kvôli ich odborným článkom. Niektorí profesori dokonca majú aj sami zbierku zaujímavých kníh a sú ochotní ich svojim zodpovedným študentom aj na nejakú dobu požičať.

Elektronické zdroje

V dnešnej dobe sú elektronické zdroje základom mnohých prác. Dokonca aj pokiaľ existuje tlačená kniha, odporúčame vám vyhľadať skôr vyhľadať jej elektronickú verziu ak máte takú možnosť. Nesmierna vám to totiž uľahčí písanie diplomovej práce. V elektronickej verzii by ste si mali vedieť vyhľadať kľúčové frázy, ktoré potrebujete a nemusíte tak listovať a čítať celé 300 stranové knižky. Taktiež pri citáciách vám e-knihy ušetria množstvo času. Stačí ak celý citát skopírujete a nemusíte ho prepisovať. Na internete môžete tiež využiť:

Odborné články

Hľadať odborné články týkajúce sa vašej témy v tlačených časopisoch by bol zdĺhavý a celkom náročný proces. Našťastie v dnešnej dobe je toho pomaly viac online ako niekde vytlačené. Vyhľadať viete obrovské množstvo odborných článkov. Jediné na čo si dávajte pozor, aby webové stránky z ktorých čerpáte boli kvalitné a aby ste vždy vedeli nájsť autora článku, ktorý chcete využiť.

Skúste vyhľadať či o danej téme niečo nepublikoval aj váš školiteľ alebo niektorý profesor z vašej vysokej školy, ktorý sa zaoberá podobnou tematikou. Váš školiteľ by takúto informáciu zapracovanú v diplomovej prác určite ocenil. Pre vyhľadanie odborných článkov môžete využiť napríklad Google scholar. Nájdete tu skôr články v angličtine, avšak pre vašu prácu budú mať určite pridanú hodnotu.

Zahraničná literatúra

Využitím zahraničnej literatúry určite zabodujete u školiteľa aj oponenta. E-bookov sú v dnešnej dobe už milióny. Buď si môžete knihy, ktoré sa vám hodia priamo zakúpiť z akéhokoľvek kníhkupectva po celom svete, alebo môžete vyskúšať nasledovné miesta, kde získate mnohé informácie zadarmo:

  • Google books – tu nájdete veľmi veľké množstvo kníh, avšak zvyčajne si ich neviete prečítať úplne celé. Zadarmo majú zverejnenú len istú časť svojho obsahu. Často si však aj v tých paŕ kapitolách viete nájsť informácie, ktoré využijete.
  • Gutenberg – je veľkou databázou elektronických kníh, ktoré sa dajú stiahnuť zdarma. Sú tu najmä staršie tituly, avšak pri dopĺňaní informácií do diplomovej práce často poslúžia aj tie.
Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *