Ako kvalitne začať nový semester?

Začiatok nového semestra je nesmierne dôležitý.  Koniec koncov, rozhodnutia, ktoré urobíte v priebehu niekoľkých prvých týždňov alebo dokonca aj dní nového semestra,  môžu ovplyvniť celý zvyšok semestra. Tak na čo sa treba sústrediť?

Vyberte si správny pomer predmetov

Na väčšine vysokých škôl máte určitý počet povinných predmetov a dostatočný počet kreditov získate vďaka voliteľným predmetom. Zobrať si kopu predmetov v jeden semester a ďalší si užívať „v kľude“ môže znieť skvele. Ale z dlhodobého hľadiska sa vám to s veľkou  pravdepodobnosťou neoplatí a vráti sa vám to v podobe stresu.  Iste, môže to vyzerať ako dobrý spôsob, ako zaplniť svoj index, ale nižšie známky, ktoré pravdepodobne získate kvôli veľkému zaťaženiu vám budú skôr na škodu. Pokiaľ poznáte študentov z vyšších ročníkov, pokúste sa od nich vyzistiť náročnosť jednotlivých predmetov a podľa toho si neskôr do rozvrhu zaraďte viac alebo menej nepovinných predmetov.

Naučte sa riadiť svoj čas

Spravovanie času môže byť jednou z najväčších výziev na vysokej škole. Pokúste sa vytvoriť si časový rozvrh, ktorý budete dodržiavať.  Správne spravovanie času vám pomáha určiť priority a naplánovať vaše úlohy tak, aby vám nezostalo všetko robiť naraz. Odporúčame vám vyhľadať plánovač alebo kalendár, ktorý vám pomôže. Využívajte tieť aplikácie ako napr. Todoist, kde si môžete zapisovať všetky školské, osobné aj pracovné úlohy spolu s dátum do kedy ich musíte dokončiť. Viac o tom ako toho stihnúť viac za málo času si prečítajte tu.

Vyhraďte si aj voľný čas

Vysoká škola vie byť poriadne stresujúca. Nájdite si popri nej vždy čas aj na veci, ktoré vás bavia. Či už budete chodiť do posilňovne, hrať na gitare, čítať knihy alebo sa len tak stretávať s kamarátmi, vyhraďte si nejaký čas pre seba. Takto sa vám podarí mentálne zrelaxovať.

Upracte si priestor kde žijete

Aj malá zmena vo vašej izbe, vás určite poteší a pomôže vám so štartom nového semestra. Vaše okolie ovplyvňuje váš život – neseďte neustále v tej istej starej chaotickej miestnosti. Urobte si čas na upratovanie vašej internátnej izby alebo bytu. Zmena vášho životného priestoru vám môže pomôcť robiť aj ďalšie zmeny v živote.

V dnešnej dobe existuje mnoho obchodov kde viete relatívne lacno nakúpiť štýlové doplnky. Dajte si napríklad vytlačiť zväčšené fotky (či už vaše alebo štýlové stiahnuté napr. z Pexels alebo Pixabay)  alebo si vytvorte vtipné alebo motivačné plagáty – napr. cez Canva. Takto svoju izbu oživíte, spravíte ju pre seba osobnejšou a určite sa v nej budete lepšie cítiť.

Socializujte sa

Niektorí študenti popri náročných školských úlohách často zabudnú na to, aby sa socializovali s ostatnými. Nerobte však túto chybu. Spolužiaci alebo rôzni iní kamaráti vám často v živote pomôžu viac ako tie najlepšie študijné výsledky. Na ťažké skúšky sa vám často bude lepšie učiť v skupine. A najmä dobrí priatelia vám zostanú aj dlho po ukončení školy.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *