8 tipov ako spraviť viac za menej času

Keďže deň má len 24 hodín z ktorých 8 zvyčajne prespíme, čas je veľmi dôležitý pre každého.  Čo teda robiť aby sme deň využili čo najefektívnejšie?

1. Robte si TO DO listy

Žiadny človek si nevie zapamätať všetko. Pokusy o zapamätanie si a potom spomenutie si na všetko vás tiež oberajú o čas. Zapíšte si preto všetko čo chcete stihnúť do TO DO listov.

Snažte sa úlohy rozdeliť na dôležité a menej dôležité, a tiež napríklad na školské, pracovné a osobné. Budete sa tak v zozname lepšie orientovať a budete vedieť na ktoré sa v danom momente potrebujete zamerať.

A kam si všetky úlohy písať? To záleží na tom čo vám vyhovuje – ak radi píšete rukou postačí vám aj obyčajný papier,  existujú taktiež rôzne druhy motivačných diárov alebo krásne bloky s plánom na celý týždeň. Pokiaľ máte radšej veci v elektronickej forme viete si vybrať z viacerých webov a aplikácií určených presne na toto –  ako napr. todoist.com alebo trello.com

Je jedno kde máte všetky úlohy zapísané, ale pri škrtaní vybavených úloh sa budete vždy cítiť pozitívne.

2. Spravte si časový rozpis

Mať TO DO list je základ, ideálne ale je okrem spísania všetkých úloh priradiť im aj čas odkedy a dokedy sa im budete venovať . Jedine tak si budete vedieť sledovať či idete podľa plánu.

Pri plánovaní času si vždy nechávajte aj rezervu, aby ste sa nedostali do stresu keď niečo nebudete stíhať. Naopak pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, doprajete si aj zaslúženú prestávku.

Mať naplánovaný čas na jednotlivé aktivity je zvyčajne veľmi motivujúce a keď človek vidí, že nestíha vyhne sa radšej všelijakým rozptýleniam ktorým by sa ináč venoval 🙂

3. Plánujte aspoň deň dopredu

Pripravte si plán aspoň deň dopredu – umožní vám to ešte si jednotlivé úlohy premyslieť a stanoviť im priority.

4. Rozptýlenie ide bokom

Stanovte si čas kedy sa budete venovať emailu a sociálnym sieťam a na zvyšný čas si vypnite notifikácie. Každé zazvonenie a vibrovanie telefónu vás oberie o koncentráciu a úlohy vám budú trvať o to dlhšie.  Najlepšie je ak zvládnete kontrolovať email a sociálne siete len medzi jednotlivými úlohami.

5. Vstup zakázaný

Pokiaľ vás nerozptyľujú elektronické prístroje, často ich rodičia alebo spolubývajúci  vedia poriadne zastúpiť. Pokúste sa im vysvetliť kedy potrebujete čas pre seba a svoje úlohy. Rozprávať sa môžete cez prestávky a keď práve nepotrebujete robiť niečo dôležité.

6. Vyhraďte si čas na prestávky

Prestávky sú dôležité kvôli sústredeniu aj kvôli zdraviu. Oči potrebujú oddych od počítača a pár minút oddychu vie obnoviť sústredenie.

7. Oddeľujte nudné úlohy

Snažte sa deň naplánovať tak, aby ste si nudné a stereotypné úlohy predelili inou prácou. Pokiaľ ich robíte po sebe je oveľa väčšia šanca, že začnete robiť nepotrebné veci ako odbiehanie do chladničky aj keď nie ste hladní alebo si prečítate piaty krát ten istý status na Facebooku. Nakoniec vás kvôli tomuto tie najjednoduchšie aktivity môžu stáť najviac času.

8. Využite epodklady.sk

Píšete akurát bakalársku, diplomovú, rigoróznu alebo akúkoľvek inú záverečnú prácu? Nechajte vypracovanie podkladov na epodklady.skušetríte obrovské množstvo času. Navyše sa môžete spoľahnúť na kvalitu a splnenie vašich požiadaviek.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *