5 tipov vďaka ktorým napíšete svoju diplomovku za polovičný čas

Zdá sa vám, že písanie diplomovej práce vám zaberie príliš veľké množstvo času? Prečítajte si nasledovné tipy ako napísať diplomovku za polovičný čas:

Znížte čas písania na polovicu

Pokiaľ si celý deň vyhradíte na písanie diplomovej práce, bude to viesť k zníženiu vašej koncentrácie. Paradoxne budete produktívnejší, ak máte na písanie menej hodín, pretože váš mozog vie, že má obmedzený čas, takže ľahšie odoláte rozptýleniu. Je jedno koľko hodín počas dňa máte, sústredený na písanie viete vždy byť len pár hodín.

Namiesto toho, aby ste sa tvárili, že naozaj budete písať celý deň, usporiadajte si radšej čas tak, aby ste mali napr. do obedné a poobedné  sekcie vyhradené pre diplomovku. Pre každý vyhradený blok písania si stanovte ciele. Bloky nezabudnite oddeliť pauzou na obed.

Nenúťte sa sedieť za stolom a písať celý deň. Ak budete vkuse sedieť pri počítači, bude to viesť skôr k bolesti chrbta, únave očí a strate motivácie.  Ako môžete byť kreatívni, ak je celé vaše telo napäté a vaše oči sú celý deň namáhané z pozerania na obrazovku?

Aby ste mali mentálnu vytrvalosť napísať svoju prácu, musíte si pravidelne robiť prestávky počas celého dňa (aspoň jednu 10 minútovú prestávku každú hodinu). Váš mozog bude pracovať aj keď nebudete stále pri PC a možno budete prekvapení, že práve počas oddychu alebo prechádzky vám napadnú najzaujímavejšie myšlienky.

Minimalizujte rozhodovanie

Denne robíte stovky rozhodnutí a väčšina z nich pravdepodobne nemá významný vplyv na váš život. Rozhodovanie je únavné pre váš mozog, a čím viac rozhodnutí musíte počas dňa spraviť, tým viac mozog unavíte. Snažte sa preto minimalizovať množstvo rozhodnutí, ktoré budete počas dňa robiť, aby vám zostalo viac energie pre písanie diplomovej práce.

Skúste sa napríklad večer pred spaním zamyslieť nad tým, čo budete na druhý deň jesť. Nebudete tak musieť počas dňa premýšľať čo si dáte, čo potrebujete nakúpiť a podobne. Stanovte si vopred deň kedy budete prať, upratovať a podobne.

Tieto malé zmeny vo vašich návykoch vám môžu ušetriť hodiny času, a čo je dôležitejšie,  pomôžu nasmerovať vašu energiu k vašim najvyšším prioritám.

Stanovte si mikrociele

Mikrociele sú ciele, ktoré viete dosiahnuť vo veľmi krátkej časovej rovine – približne za 15 minút. Keď sa stanovíte len veľké ciele, ako napr. „dnes napíšem 20 strán“, máte to k cieľu vždy ďaleko a môže vás to demotivovať. Najmä keď máte dni v ktorých vám písanie veľmi nejde vám mikrociele môžu pomôcť.

 Keď si stanovíte 15-minútové ciele a splníte ich, nadobudnete pocit uspokojenia. To vám pomôže cítiť sa istejšie a keď sa budete cítiť istejšie, budete viac motivovaní, aby ste pokračovali v práci. Pomôžu vám tiež uvedomiť si, koľko toho môžete dosiahnuť za krátky čas.

Vyberte si vhodné prostredie

Mnohí študenti si všimnú veľké zmeny vo svojom výkone, keď zmenia svoje prostredie. Jednoduchá zmena ako napríklad písanie diplomovky v knižnici namiesto internátu, môže zdvojnásobiť vaše sústredenie.

Niektorí študenti pracujú najlepšie v tichom prostredí, ako je knižnica, zatiaľ čo iní dávajú prednosť trošku hluku v pozadí, napríklad v kaviarni. Vyskúšajte rôzne pracovné prostredia predtým, ako sa rozhodnete, ktoré prostredie (a ktorá denná doba) je pre vás najlepšie.

Podklady pre diplomovú prácu

Ak chcete ušetriť ešte viac času, nechajte si vypracovať podklady na mieru. Náš tím vám vypracuje originálne podklady podľa vášho zadania a podľa vašich potrieb.

Podklady pre diplomovú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *