5 tipov ako udržať rovnováhu medzi univerzitou a brigádou

Kde sú tie časy kedy sa študenti museli zaujímať len o svoj prospech? V dnešnej dobe musia mnohí stíhať prednášky, učenie a ešte aj prácu.

Snažíte sa uspieť na vysokej škole a niečo si popri nej aj zarobiť? Skúste tieto tipy na dosiahnutie zdravej rovnováhy medzi štúdiom a prácou:

1.     Vytvorte si plán a držte sa ho

Od odovzdania školského projektu, cez vytvorenie prezentácie do práce až po opranie špinavej bielizne. Vytvorenie harmonogramu a každodennej rutiny vám pomôže zvládnuť celý zoznam úloh.

Takže si urobte svoj zoznam úloh na deň a držte sa plánu. Budete prekvapení, keď uvidíte, koľko môžete dosiahnuť v priebehu jedného dňa tým, že si zorganizujete svoj čas. Môžete tiež skúsiť aplikácie zamerané na produktivitu, aby ste sledovali vašu produktivitu a lepšie si spravovali čas.

2.     Nechajte si pomôcť

Väčšina študentov dlho váha, kým požiada o pomoc a vytvára si tak zbytočný stres. Napríklad, ak príde čas, kedy sa termíny v práci kryjú s písaním vysokoškolských prác, nechajte si pomôcť.

Kedykoľvek sa cítite príliš vyťažený, naučte sa komunikovať a osloviť niekoho, kto môže pomôcť. Môže to byť poradca, vaša rodina, priatelia alebo dokonca váš manažér. Mali by ste vždy radšej požiadať o pomoc a hľadať riešenie, ako potichu trpieť.

3.     Stanovte si priority

Vždy by ste mali pamätať na to, že v prvom rade ste študent a nič by nemalo dostať pred štúdiom prednosť. Aj keď sa vám môže akurát zdať, že to čo máte spraviť do práce je zaujímavejšie, myslite radšej na vašu budúcnosť s akademickým titulom.

Ak sa neviete rozhodnúť, čo má väčšiu prioritu, myslite na to čo je lepšie pre vašu budúcnosť. Napríklad ak si máte vybrať či pôjdete na povinné školské cvičenie alebo na pracovné stretnutie, zamyslite čo je dôležitejšie z dlhodobého hľadiska.

Ďalšou zásadnou vecou je, že sa musíte naučiť povedať nie. Možno sa budete spočiatku cítiť trápne, ale máte len 24 hodín denne a určite nemôžete byť všade.

4.     Informujte vopred

Povedzte svojmu manažérovi aj profesorom, že ste pracujúci študent a môže vám to uľahčiť mnoho situácií. Manažérovi vopred oznámte dátum svojich skúšok, aby rátal s vašou dočasnou neprítomnosťou a vy tak získate viac času na učenie.  Podobne, ako pracujúci študent, môžete požiadať svojich profesorov, aby vám poskytli prístup k online kurzom, ktoré vám môžu pomôcť študovať na diaľku, prípadne vám môžu povoliť navštevovať cvičenia v inom čase.

Môže to byť konverzácia, z ktorej máte obavy, avšak určite vám pomôže lepšie skoordinovať prácu a štúdium.

5.     Nechajte si aj čas pre seba

Kedy ste naposledy mali voľno? Nepamätáte si?

Ak to s vašimi povinnosťami preženiete, môžete sa dostať do stavu vyhorenia. Využívanie voľného času na odpočinok je nevyhnutné pre vaše duševné zdravie, najmä ak ste zaplavený zodpovednosťou. Vždy sa snažte stráviť čas vecami, ktoré vás robia šťastným, udržujte svoje hobby alebo choďte von so svojimi  priateľmi.

Áno, štúdium a vaša kariéra sú obe veľmi dôležité, ale nič nestojí za to, že nebudete môcť spávať.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *