5 chýb, ktoré radšej vynechajte zo svojho životopisu

Čím lepší životopis si vytvoríte, tým lepšie pre vás. Či už si chcete nájsť brigádu popri škole alebo ste skončili univerzitu a hľadáte si stálu prácu, zaujímavý životopis vám určite pomôže. Čoho sa však v dobrom životopise radšej vyvarovať?

Chyby pravopisu a gramatiky

Prvá vec, ktorú je potrebné skontrolovať, je pravopis a gramatické chyby. Zamestnávatelia si ich pravdepodobne všimnú okamžite a dokonca aj tie najjednoduchšie chyby môžu poškodiť a značne znížiť vaše šance na dobrú prácu.

Kontrola pravopisu vášho počítača nie je úplne spoľahlivá, takže si svoj životopis prečítajte radšej aj niekoľko krát. Čítanie nahlas môže pomôcť zachytiť štylistické chyby alebo čokoľvek, čo neznie úplne správne. Odporúčame dať vytvorený životopis prečítať aj niekomu z vašich blízkych. Kamaráti si skôr všimnú ak nejaká časť textu nedáva zmysel, alebo ak máte v životopise preklepy.

Často používané frázy

Je zložité odlíšiť sa od konkurencie, ale váš životopis je zvyčajne prvým dojmom, ktorý vytvoríte potenciálnemu zamestnávateľovi, takže musí byť dobrý. Nepredávajte sa pomocou „otrepaných“ fráz. Odstráňte akékoľvek klišé alebo nezmyselné frázy, ako napríklad „ťažko pracujem“ a pokúste sa radšej napísať niečo unikátne. Nasledujúce frázy využíva mnoho ľudí a môžu zamestnávateľa skôr odradiť:

  • ťažko pracujúci
  • úprimný
  • spoľahlivý

Ak niektoré z týchto fráz chcete použiť, dajte si záležať, aby ste spomenuli aj vaše iné, unikátne, znalosti.

Príliš veľa informácií

Životopis by nemal byť dlhší ako dve strany. Pokúste sa tým vždy riadiť pri opise vašich skúseností. To čo ste robili alebo viete robiť by malo byť opísané stručne a jasne. Nesnažte sa na potenciálneho zamestnávateľa zapôsobiť tým, že pošlete najdlhší životopis zo všetkých. Venujte radšej viac času tomu, aby ste do dvoch strán zhrnuli všetky vaše silné stránky.

Rovnaký životopis pre všetkých

Mnoho ľudí robí chybu najmä v tom, že si myslia, že rovnaký životopis môžu poslať na všetky pozície, ktoré ich zaujmú. Opak je však pravdou. Každá pozícia vyžaduje iné schopnosti, snažte sa preto životopis prispôsobiť vybranej pracovnej pozícií.

Formátovanie

Pokiaľ sa neuchádzate o pozíciu, ktorá vyžaduje špeciálnu kreativitu, držte sa radšej jednoduchšieho formátovania životopisu. Neznamená to, že musí byť nudný, avšak snažte sa nevyužívať mnoho farieb, rôzne druhy písma, prípadne obrázky. Rovnako si dajte pozor na to, či do CV vložíte svoju fotografiu. Ak ju do životopisu chcete zahrnúť, použite reprezentatívnu fotku.

Uistite sa, že váš životopis je ľahko čitateľný (typ a veľkosť fontu) a či sa vám po uložení a opätovnom otvorení napr. neposunú riadky (odporúčame preto radšej posielať CV vo formáte .pdf). Vaše meno a kontaktné údaje by mali byť zreteľne hore, ako prvé, čo zamestnávateľ vidí.

Ak neviete ako si vytvoriť životopis, ktorý graficky zaujme a odlíši sa od ostatných ale nebude zas vyzerať ako z cirkusu, môžete využiť napríklad Kickresume, kde si môžete vybrať z mnohých druhov podkladov, do ktorých len doplníte vlastné texty.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *