4 tipy pre štúdium v zahraničí

Štúdium v zahraničí vám môže dať do života mnoho skúseností. Ak máte možnosť vyskúšať si štúdium v zahraničí, či už na Erasme alebo si priamo zvolíte vysokú školu v inej krajine, určite túto možnosť využite naplno. Máme pre vás 4 tipy na čo sa popri štúdiu v zahraničí zamerať:

1.    Nájdite si nových priateľov

Prvé dni či týždne v novom prostredí, kde nikoho nepoznáte môžu byť náročné. Zároveň sú však skvelou príležitosťou nájsť si nových priateľov. Môžete stretnúť ľudí z celého sveta a spoznáte nové kultúry. Takéto kontakty sa vám budú hodiť aj v budúcnosti, či už v pracovnom živote alebo pri cestovaní.

Ako sa však s niekým v novom prostredí zoznámiť? Ak sa chystáte na Erasmus, tak vaša univerzita pravdepodobne sama zorganizuje stretnutie pre Erasmus študentov. Máte však aj rôzne iné možnosti. Pozrite si na Facebooku skupiny pre zahraničných študentov a nehanbite sa kontaktovať nejakých ľudí priamo cez takéto skupiny. Často v nich môžete objaviť aj eventy vytvorené pre ľudí, ktorí do daného mesta prišli zo zahraničia. Nemusíte sa vôbec hanbiť ísť na takéto stretnutie sami. V rovnakej situácií ako vy bude mnoho ďalších ľudí.

2.    Naučte sa nový jazyk

Pokúste sa naučiť miestny jazyk. Aj keď sa vám na štúdium vystačí angličtina či iný jazyk, pokúste sa vždy naučiť aj miestny jazyk. Lepšiu príležitosť na nadobudnutie nových jazykových zručností už mať nemusíte. Ak máte možnosť dať si jazykový kurz na univerzite, neváhajte. Precvičujte si daný jazyk v obchode, v škole aj lokálnymi priateľmi. Nájdite si seriály na Netflixe v danom jazyku. Nikdy neviete kedy sa vám ďalšia cudzia reč môže hodiť.

3.    Naplánujte svoj život v zahraničí vopred

Ak sa chcete zúčastniť Erasmus štúdia, nezabudnite si sledovať termíny vašej školy, do kedy je potrebné odovzdať prihlášky. Ak plánujete riešiť prihlášky na školu po svojom, taktiež si sledujte, kedy čo treba odovzdávať. Spravte si zoznam dokumentov, ktoré potrebujete a nenechávajte si ich prípravu na poslednú chvíľu.

Taktiež si prečítajte rôzne informácie o meste do ktorého sa sťahujete. Zistite si ktorej štvrti sa radšej vyhnúť, kde máte univerzitu a snažte sa nájsť ubytovanie ešte pred tým ako sa budete sťahovať. Taktiež si pozrite možnosti SIM kariet, aby ste sa mohli spojiť s ľuďmi v novej krajine aj doma. Oplatí sa zabezpečiť si aj kreditnú alebo debetnú kartu, aby ste nemuseli platiť vysoké poplatky pri každom výbere. Skvelou kartou do zahraničia je napríklad Revolut.

4.    Základom je zodpovednosť

Príležitosť žiť v novom meste je vzrušujúca, dôležitá je však aj opatrnosť a zodpovednosť. Stretávajte sa ľuďmi a zabávajte sa no nezabúdajte, že vašou prioritou by malo byť hlavne štúdium. Pripravujte sa zodpovedne na skúšky a nezabúdajte odovzdávať všetky práce načas. Ak sa dostanete do časovej tiesne a nebudete si vedieť poradiť, s podkladmi pre práce v angličtine vám radi pomôžeme.

Podklady pre záverečnú prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *