3 tipy ako sa vyhnúť plagiátorstvu v bakalárskej práci

Odhalenie plagiátorstva je pravdepodobne najhoršia vec, ktorá by sa vám v súvislosti s vašom bakalárskou prácou mohla stať. Či už by ste si cudzie myšlienky alebo texty prevzali úmyselne alebo neúmyselne, pravdepodobne by takéto odhalenie viedlo až k vášmu vylúčeniu zo školy alebo aj k odobratiu titulu. Čo teda robiť, aby ste sa plagiátorstvu v bakalárskej práci úplne vyhli?

Citácie v bakalárskej práci

Správne citácie sú základom dobrej bakalárskej práce. V práci nezabúdajte označovať všetky citáty aj parafrázy. Poriadne si naštudujte povolené metódy citovania, aby ste nepohoreli na zlom označení citátov. Citácie aj parafrázy označujte priebežne počas písania bakalárky, určite si to nenechávajte na koniec. Ak by ste sa mali vrátiť k celému textu, ktorý napíšete a postupne dopĺňali citácie je takmer isté, že niečo zabudnete označiť a môže to vyzerať ako zámerné plagiátorstvo.

Dávajte si pozor aj na texty prekladané z cudzích jazykov. Nespoliehajte sa na to, že ak si ich preložíte cez Google Translator, tak ich systém CRZP nerozpozná. Navyše je dosť pravdepodobné, že podobný nápad mal už niekto pred vami, a tak by ste mali zhodu s inou záverečnou prácou. Texty z cudzích jazykov odporúčame vždy prepísať vlastnými slovami. Aj prekladané texty by ste mali označovať ako parafrázy.

Zoznam použitej literatúry

Okrem správneho uvádzania citácií je dôležitý aj zoznam použitej literatúry. V tomto zozname by ste mali mať zahrnuté všetky knihy z ktorých ste počas písania bakalárskej práce čerpali. Taktiež ho preto odporúčame vytvárať priebežne popri písaní práce. Nikomu (okrem zanietených profesorov) sa nechce prechádzať odkazy pod textom a kontrolovať si či ste na nejakú knihu nezabudli. Profesori majú knihy s ktorými často pracujú neštudované a pokiaľ by vo vašej práci spoznali myšlienky knihy, ktorú nenájdu v zozname literatúry, mohli by mať podozrenie na plagiátorstvo.

Zhoda v bakalárskej práci

Je dôležité vedieť, že v bakalárskej práci nie je zhoda ako zhoda. Pokiaľ vám vyjde istá percentuálna zhoda s inou prácou alebo textom, záleží aj ako ju máte označenú. Ak budú vyznačené ako zhodné tie pasáže, ktoré máte označené ako citácie či parafrázy, je všetko v poriadku. Samozrejme zhoda nesmie byť príliš vysoká. Ak by sa však zhodovala časť vašej práce pri ktorej sa tvárite, že je z vašej hlavy, mohli by vás obviniť z plagiátorstva. Je preto vždy lepšie označovať každú prebranú pasáž naozaj poctivo. Komisii určite skôr vysvetlíte väčšiu zhodu v práci so správne označenými pasážami ako pretvárkou, že ste vymysleli niečo, čo nie je pravda.

Podklady pre bakalársku prácu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *