10 vecí, ktoré robia top študenti

Niekedy to vyzerá, že top študenti prechádzajú vysokou školou bez väčšej námahy. Neuvedomujeme si však, koľko majú pozitívnych návykov a ako majú nastavené zmýšľanie, aby dosahovali svoju vysokú úroveň.

Tu je 10 zvykov najlepších študentov, ktoré môžete využiť:

1. GOOGLIA všetko

Je to ich prirodzenou reakciou, ako dostať rýchle vysvetlenie na  čokoľvek. Nestačí im pár príkladov alebo kniha, ktorú im dá profesor.  Využívajú aj neobmedzené množstvo internetových zdrojov, ktoré majú zadarmo.

2. Nečítajú celé učebnice

Čítanie učebnice je jednou z najmenej účinných metód učenia sa nového materiálu. Špičkoví študenti sa zaujímajú o príklady a riešenia praktických problémov, inak používajú ako svoj študijný materiál Google, poznámky z prednášok a staré skúšky.

3. Nepoužívajú zvýrazňovač

Ak si chcete poznačiť niečo, čo vyniká, radšej si vetu podčiarknite a napíšte k nej prislúchajúcu poznámku. Alebo ešte lepšie, napíšte si poznámku, ktorá sumarizuje danú položku vlastnými slovami.

4. Vyťažia z každej hodiny to najlepšie

Samozrejme nie každý profesor je skvelý. Áno, hodiny bývajú nudné. Áno, prednáška ide buď moc rýchlo a nedá sa držať so všetkými krok, alebo moc pomaly a začnete sa zamýšľať nad úplne inými vecami lebo už všetko viete.

Najlepší študenti sa na to pozerajú takto: Som v triede a budem tu bez ohľadu na to, ako čas využijem. Čo je teda pre mňa najlepšie? Pýtajte sa veľa otázok, prelistujte si učebnicu a hľadajte v nej dôležité informácie,  pokúste sa predbehnúť čo bude hovoriť profesor a zamerajte sa na veci, ktoré by mohli byť na skúške. Vďaka týmto veciam bude váš čas využitý produktívnejšie a o to menej času budete musieť neskôr študovať.

5. Využívajú staré skúšky

Profesori sa musia okrem prípravy materiálov na prednášky a povinností na fakulte zaoberať aj výskumom. Nemajú teda čas vždy vymýšľať nové testy. Záverečné a polročné testy sa zvyknú opakovať, alebo sa minimálne zameriavajú na podobnú problematiku. Vďaka tomuto sú testy z minulých rokov pre študentov obrovskou pomocou. Aj pokiaľ sa neopakujú úplne, študent aspoň vie na čo sa zamerať, ako riešiť problémy a odkiaľ sa učiť.

6. Píšu si poznámky na papier

Písanie poznámok do notebooku je efektívne, no niekedy až príliš efektívne. Pretože je veľmi jednoduché na notebooku napísať presne to, čo profesor hovorí, študent sa nezamýšľa ako informáciu pochopiť a skrátiť. Hovorí sa aj, že písanie rukou pomáha k zapamätaniu si viac informácií.

7. Učia sa tým, že všetko skúšajú v praxi

Top študenti vedia, že je obrovský rozdiel medzi teoretickými a praktickými znalosťami. Ak študujú cudzí jazyk, snažia sa ho čo najviac využívať. Ak študujú matematiku, rátajú množstvo príkladov aby sa naučili aktívne uplatňovať pravidlá a vzorce.

8. Nesťažujú sa

Sťažnosti jednoducho nemajú miesto v živote múdreho študenta. Ak ťa niečo štve, skús to zmeniť alebo ignorovať, ale nestrácaj čas a energiu rozprávaním o tom. Máš hrozného profesora? Pokús sa preradiť k inému, alebo sa snaž učiť sám. Máš hroznú učebnicu? Nájdi si iné alternatívne zdroje.

9. Skúmajú chyby, ktoré spravili na skúškach

Väčšina študentov dostane späť svoj test a rýchlo ho prebehne aby zistili, či profesor nespravil nejakú chybu vďaka ktorej by vyhádali lepšiu známku. Top študenti namiesto toho neriešia, čo mali správne, ale zameriavajú sa na svoje chyby a ako v budúcnosti nerobiť.

10. Nečakajú na motiváciu

Motivácia prichádza a niekedy rovnako rýchlo aj odchádza. Štúdium ale vyžaduje zotrvačnosť a dôslednosť. Rovnako ako vrcholoví športovci trénujú aj cez svoje najhoršie dni, najlepší študenti sa venujú svojim povinnostiam aj keď je to práve posledná vec, ktorú by chceli robiť.

Podklady pre záverečnú prácu
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *